ΙΣΠΑΝΙΑ 2014

Τουλάχιστον 3η θέση

Η μοναδική αήττητη ομάδα του δευτέρου ομίλου είναι πλέον η Εθνική μετά και από τη νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο . Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη εξασφάλισε την τρίτη θέση μετά και την ήττα της Κροατίας και πλέον κοιτάζει μόνο την πρώτη θέση.

Με το καλήμερά η Εθνική ομάδα έκανε ένα 5-0 αποκτώντας το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι Πορτορικανοί αποδείχθηκαν πιο διαβασμένοι από Σενεγάλη και Φιλιππίνες και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα το Πουέρτο Ρίκο να καταφέρει να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο υπολειπόμενο μόλις ένα πόντο (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα ξεκίνησαν ανάποδα με τους Πορτορικάνους να πέρνουν το προβάδισμα, αλλά μόνο για λίγο. Στο 13′ το σκορ ήταν ισόπαλο (27-27) για να τρέξει ένα σερί 9-1 από την Εθνική και να φτάσει να προηγείται στο 18′ 36-28. Η διαφορα παρέμεινε στους οκτώ (41-38) μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Νίκο Ζήση να ευστοχεί σε τρίποντο με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Πορτορικανούς να συνεχίσουν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Με καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση ξέφυγε στο σκορ φτάνοντας τη διαφορα ακόμα και στους 19 πόντους για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο στους 16 (68-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη απειλήθηκε ξανά από τους Πορτορικανούς που έτρεξαν ένα σερί 7-0 κρατώντας την Εθνική χωρίς πόντο για 2:15 μεχρι που έβαλε τρίποντο ο Σλούκας. Οι Έλληνες διεθνής βρέθηκαν και πάλι σε δύσκολη θέση μέχρι το 38΄(79-71) αλλά με τρίποντο του Ζήση έγινε το 82-71 για να ακολουθήσει ένα κλέψιμο, καλάθι και αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Αντετοκούνμπο και με το 85-71 να τελειώσει το παιχνίδι. Στο διάστημα που ακολούθησε, η Εθνική απλά διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 90-79.

Πουέρτο Ρίκο (Πάκο Όλμος) Μπαρέα 21(4), Ριβέρα 10(2), Ντίαζ, Χουέρτας 6, Μπάλκμαν 23, Γκαλίντο 5, Σαντιάγο 6, Φράνκλιν 1, Σάντσεζ 1, Κλεμέντε 6.
Ελλάδα (Φώτης Κατσικάρης) Καλάθης 14, Ζήσης 19(4), Μπουρούσης 12, Γλυνιαδάκης 1, Βασιλειάδης 4, Καϊμακόγλου 9, Παπανικολάου 4, Αντετοκούνμπο 15, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 5, Σλούκας 5(1), Μάντζαρης.