ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Υπάρχει ελπίδα

Με εννιά μετάλλια επέστρεψαν από την Κοζέντσα της Ιταλίας οι Έλληνες καταδύτες, που συμμετείχαν στο μεσογειακό κύπελλο. Παρά τα προβλήματα στο άθλημα, υπάρχει ακόμα ελπίδα.

Το ταλέντο υπάρχει στις ελληνικές καταδύσεις αλλά χρειάζεται να στηριχτεί από την πολιτεία, που ομολογουμένως το συγκεκριμένο άθλημα το έχει αφήσει στη μοίρα του. Παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι αθλητές μας, κατάφεραν να διακριθούν στο μεσογειακό κύπελλο της Ιταλίας, κατακτώντας εννιά μετάλλια στην Κοζέντσα.
Στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης, χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Μόλβαλης στα 3μ Β’ κατηγορίας με 414.45 βαθμούς, ενώ ο Ανδρόγεως Σαμψάκης- Μπακόπουλος ήταν 5ος με 337.40. Στο 1μ Γ’ κατηγορίας, ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Θάνος Τσιρίκος, βαθμολογούμενος με 270.60, ενώ ο Μίνως Γιαννόπουλος ήταν 5ος στο ίδιο αγώνισμα με 232,75 βαθμούς.
Στο 1μ Γ’ κατηγορίας, η Ευαγγελία Λαγάρα ήταν 7η με 187,65 βαθμούς, ενώ η Μαρία- Άννα Αθανασάκη 8η με 186,30. Ο Δημήτρης Γλύνος ήταν 7ος στα 3μ Δ’ κατηγορίας με 140.60 βαθμούς.
Στη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης, οι Έλληνες καταδύτες είχαν κατακτήσει 4 μετάλλια (1 χρυσό, 2 ασημένια, 1 χάλκινο) με το Νίκο Μόλβαλη να κατακτά τη 2η θέση στο 1μ Β’ κατηγορίας (256.70 βαθμούς) και τον Ανδρόγεω Σαμψάκη- Μπακόπουλο την 3η θέση (319.60 βαθμούς). Στη Γ’ κατηγορία, στο σταθερό βατήρα, ο Θάνος Τσιρίκος ήταν 1ος με 267.25 βαθμούς, ενώ ο Μίνως Γιαννόπουλος 2ος με 263.10.