ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Υποχώρησε ο Κοκκαλάνης

Πολύ καλός ήταν και πάλι ο Βύρωνας Κοκκαλάνης, ο οποίος έχασε όμως μία θέση στη γενική κατάταξη της κατηγορίας RS:X , κατά την έκτη ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ιστιοπλοΐας του Σανταντέρ, που σημαδεύτηκε από πολύ ισχυρούς ανέμους, με απότομες αλλαγές κατευθύνσεων.

του Νίκου Κούδα
[email protected] follow me @nkoudas

Στις τρεις ιστιοδρομίες της ημέρας, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε διαδοχικά την 8η, την 15η και την 3η θέση, χάνοντας έτσι μία θέση στη βαθμολογία του αγωνίσματος από την 4η που κατείχε χθες, στην 5η σήμερα, με σύνολο 39 βαθμούς. Ωστόσο ο αθλητής μας δεν κινδυνεύει να χάσει την πρόκριση για το Ρίο, καθώς βρίσκεται ψηλά στο χρυσό γκρουπ της κατηγορίας του, που θα διαγωνιστεί για τα 18 εισιτήρια που οδηγούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες, διεκδικώντας παράλληλα και τα μετάλλια της διοργάνωσης του Σανταντέρ.

Στο γυναικείο ταμπλό των RS:X, η Αγγελική Σκαρλάτου τερμάτισε 10η στη μοναδική κούρσα της σειράς της, παραμένοντας στην 46η θέση της κατάταξης μεταξύ 62 αντιπάλων, με 90 βαθμούς.