Ντάιαμοντ λιγκ Μπέρμιγχαμ: 1-2 η Κούβα στη δισκοβολία

Το δίδυμο των δισκοβόλων της Κούβας στις γυναίκες ήταν και πάλι αυτό που επικράτησε στο αγώνισμα.

Με βολή στα 64.87μ. η Γιαϊμέ Πέρεζ ήταν η νικήτρια με τη συμπατριώτισά της, Ντένια Καμπαλέρο να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 64.59μ. Η Σάντρα Πέρκοβιτς δεν κατάφερε τελικά να απειλήσει τις Κουβανές και έμεινε τρίτη με 63.80μ.

110μ. εμπόδια ανδρών – εκτός προγράμματος ντάιαμοντ λιγκ

Ο Ομάρ Μακλάουντ ήταν ο νικητής στα ψηλά εμπόδια δίχως όμως να πείσει. Με τον άνεμο κόντρα 0,2 κέρδισε την κούρσα τρέχοντας σε 13.21. Ο Αμερικανός Φρέντι Κρίτεντεν ισοφάρισε το φετινό του ρεκόρ με 13.31 και ο Κινέζος Γουέντζουν Ξίε που ήταν ο νικητής στο Λονδίνο ήταν τρίτος με 13.43.