ΠΑΛΗ

10 μετάλλια στο σύνολο, χρυσός ο Νικήτας

Στα 84κ. της ελληνορωμαϊκής πάλης είχε η Ελλάδα τη μεγαλύτερη επιτυχία στο μεσογειακό πρωτάθλημα που διεξήχθει στη Μαδρίτη, με τον Στράτο Νικήτα να παίρνει το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής του ΓΑΣ Αρχέλαου κατέκτησε την πρώτηη θέση στην κατηγορία των 84κ. των εφήβων, δίνοντας τέσσερις αγώνες με αθλητές από τη Γαλλία (Γκαστόν Σαπούι), την Ισπανία (Σάμουελ Ντομίνγκεζ), την Πορτογαλία (Ρετζινάλντο Σάντος) αλλά και την Ελλάδα (Γιώργος Τσιακάρας ο οποίος πήρε το χάλκινο) κερδίζοντας τα δύο από αυτά με 8-0 και τα άλλα δύο με πτώση.
Συνολικά οΟι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά δέκα μετάλλια, οκτώ στην ελληνορωμαϊκή (1 χρυσό, 2 ασημένια, 5 χάλκινα) και δύο στην ελευθέρα (1 ασημένιο, 1 χάλκινο), με την Ελλάδα να κατακτά τελικά την 2η θέση στην ελληνορωμαϊκή με 1η την διοργανώτρια Ισπανία και 3η τη Σερβία ανάμεσα σε δεκαέξι χώρες.

* δυστυχώς η ομοσπονδία πάλης υπολειτουργεί και η πληροφόρηση προέρχεται από τα σωματεία μόνο.