100αρης ο Μουστόπουλος

Μπορεί να έχασε το χάλκινο μετάλλιο, αλλά ο Ρομάν Μουστόπουλος θα φύγει από το Τόκιο με 100 υπερπολύτιμους βαθμούς που εξασφαλίζουν στην Ελλάδα σε μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στους Ολυμπικούς Αγώνες, στην κατηγορία των 81 κιλών.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Ο Έλληνας τζουντόκα προσπάθησε να επαναλάβει την επιτυχία του Τζέτζου και να κατακτήσει ακόμα ένα χάλκινο μετάλλιο σε γκραν σλαμ (θα ήταν το τρίτο καθώς κέρδισε ένα και στη Βουδαπέστη), όμως στον τελικό των ρεπεσάζ βρέθηκε απέναντι του ο Ιάπωνας Tακανόρι Ναγκάσε, παγκόσμιος πρωταθλητής φέτος στην κατηγορία των 81 κιλών και Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη. Ο Μουστόπουλος ηττήθηκε με ίπον από τον… γηπεδούχο Ναγκάσε, όμως πήρε 100 βαθμούς για την πέμπτη θέση που κατέκτησε και πλέον η Ελλάδα είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς, στην κατηγορία των 81 κιλών.
Ο Μουστόπουλος ξεκίνησε τους αγώνες του με νίκη επί τους Ισπανού Άντριαν Λορένζο Νασιμέντο, τον οποίο απέκλεισε με γιούκο. Με τον ίδιο τρόπο απέκλεισε και τον Λετονό Κονσταντίνς Οβτσινίκοβς. Στον τελικό του ομίλου, κλήθηκε να αντιμετωπίσει το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη, Γεωργιανό Αβταντίλι Τσρικισβίλι από τον οποίο έχασε με ίπον. Την πρόκριση στον τελικό των ρεπεσάζ, ο Έλληνας τζουντόκα την πήρε με ίπον επί του Καζακστανού Αντλέτ Μισίν.
Στην κατηγορία των 73 κιλών, ο Γιώργος Αζωίδης, αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Ισπανό Κιγόσι Ουεμάτσου, χάνοντας τον αγώνα στις ποινές.