ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

13ος ο Ηλίας στη Σαλαμίνα

Στο πρώτο σκέλος ατομικής χρονομέτρησης του αγώνα Hellas Salamina Island MTB Race ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στη δέκατη τρίτη θέση με διαφορά 35΄΄ από το νικητή Στεφάν Τεμπιέρ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Άνοιξε την Παρασκευή η αυλαία του διεθνή αγώνα Hellas Salamina Island MTB Race κατηγορίας UCI S2 που πραγματοποιείται στα Κανάκια. Την πρώτη από τις τρεις ημέρες τις αγωνιστικής δράσης πραγματοποιήθηκε η ατομική χρονομέτρηση ανδρών και γυναικών. Ο Περικλής Ηλίας τερμάτισε σε 12:48 τη διαδρομή των πέντε χιλιομέτρων και κατέλαβε τη δέκατη τρίτη θέση. Νικητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Στεφάν Τεμπιέρ (Νο28 στην παγκόσμια κατάταξη) που σημείωσε χρόνο 12:13.
Στις γυναίκες η Ουκρανή Γιάνα Μπελομόινα καλύψε την απόσταση σε 14:25 και κατέλαβε την πρώτη θέση. Η Βαρβάρα Φασόη τερμάτισε ένατη με διαφορά 3:06 και η Δανάη Στρουμπούλη ενδέκατη στα 5:08 πίσω από τη νικήτρια.
Σήμερα θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο σκέλος της διοργάνωσης με το αγώνισμα του cross country ανδρών και γυναικών.