ΤΕΝΙΣ

Ρολάν Γκαρός: 13ος τελικός για τον Ναδάλ

Ο Ράφα Ναδάλ συνεχίζει να είναι ανίκητος σε ημιτελικό Ρολάν Γκαρός και πριν από λίγο έκανε το 13/13 επικρατώντας επί του αξιόμαχου Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο Ναδάλ πήρε το πρώτο και το δεύτερο σετ με 6-3, ελαφρώς πιο δύσκολα από ότι δείχνει το σκορ. Ο Ισπανός πήρε το τρίτο σετ 7-6 και ολοκλήρωσε τον αγώνα σε τρεις ώρες εννέα λεπτά για να πάρει τη 13 πρόκριση σε τελικό του Ρολάν Γκαρός. Η σημερινή νίκη του Ισπανού, ήταν η 99η σε 102 αγώνες στο Ρολάν Γκαρός έχοντας δύο ήττες και μία εγκατάλειψη λόγω τραυματισμού!
Στον τελικό ο Ναδάλ θα αντιμετωπίσει το νικητή του δεύτερου ημιτελικού που ξεκινά σε λίγο και ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς.