ΞΙΦΑΣΚΙΑ

14η η Γκουντούρα στο ευρωπαϊκό

Ξεκίνησε χθες το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ξιφασκίας στην Τιφλίδα της Γεωργίας με την Ελλάδα να έχει τέσσερις σημμετοχές την πρώτη μέρα των αγώνων.

Η Θεοδώρα Γκουντούρα ξεκίνησε με 4 νίκες και 2 ήττες στον όμιλο, για να περάσει άνευ αγώνα από τις «64» στις «32» όπου σημείωσε σπουδαία νίκη επί της Πολωνή Μάρτα Πούηντα με 15-14. Στη φάση των «16» βρέθηκε αντιμέτωπη με την πολύ καλή Ρουμάνα, Μπιάνκα Πάσκου από την οποία ηττήθηκε 15-4 και κατέλαβε τελικά τη 14η θέση στη γενική κατάταξη. Η Πάσκου στη συνέχεια κατέκτησε τελικά το χάλκινο μετάλλιο.
Η δεύτερη ελληνική συμμετοχή στη σπάθη, ηταν αυτή της Δέσποινας Γεωργιάδου που έκανε και αυτή τέσσερις νίκες στον όμιλο και πέρασε άνευ αγώνα στις «32». Εκείν νίκησε τη Ρωσίδα Αναστασία Μπαζένοβα 15-10 και στη συνέχεια έδωσε μεγάλη μάχη κόντρα στη Γερμανίδα Άνα Λίμπαχ αλλά τελικά ηττήθηκε 15-13 και να ολοκληρώσει τον αγώνα στη 15η θέση.
Η Μαρίνα Παΐζη, έκανε δύο νίκες και τέσσερις ήττες στον έκτο όμιλο όπου αγωνίστηκε και αποκλείστηκε από τις νοκ άουτ αναμετρήσεις στο αγώνισμα της σπάθης. Το χρυσό κατέληξε στην Γεωργιανή Τεοντόρα Κακιάνι που νίκησε στον τελικό την Ιταλίδα Ροσέλα Γκρεγκόριο 15-8. Το δεύτερο χάλκινο το πήρε η Ουγγαρέζα Λίζα Πούσταϊ.
Στο ξίφος ασκήσεων, ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος ξεκίνησε καλά στον όμιλο κάνοντας τρεις νίκες, όμως στη φάση των «64» ηττήθηκε 15-14 από τον Λευκορώσο Πάβελ Προκαράου και κατετάγει στην 39η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Κύπριος Άλεξ Τοφαλίδης ήταν 29ος. Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στον Ιταλό Ντανιέλ Γκαρότζο που νίκησε στον τελικό το Ρώσο Τιμούρ Σάφιν 15-12. Ο Ιταλός Τζιόρτζιο Αβόλα (που έχασε στον εμφύλιο ημιτελικό από τον Γκαρότζο) και ο Γάλλος Ζερεμί Καντότ κατέκτησαν τα χάλκινα μετάλλια.
Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συνεχίζεται σήμερα με την ελληνική αποστολή έχει συμμετοχές στο ξίφος μονομαχίας των ανδρών με τους Σάββα Καββαδία και Νίκο Τσώκα και το ξίφος ασκήσεως των γυναικών με την Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου.