15η νίκη για τον Παναθηναϊκό

Συνεχίζει το κυνήγι του Ολυμπιακού στη βόλεϊ λιγκ ο Παναθηναϊκός που νίκησε στη Χαλκίδα τον Ηρακλή 3-0 και έφτασε τις 15 νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός πιέστηκε από τους νεοφώτιστους κυρίως στο πρώτο σετ όπου σε όλη τη διάρκεια του η διαφορά στο σκορ ήταν στους δύο πόντους. Ο Ηρακλής αγωνίστηκε και πάλι με τον Αδαμόπουλο στη θέση του τραυματία Κανέλλου ωστόσο δεν είχε δύναμη στο σερβίς και η επίθεση κυμάνθηκε στο 42%, έναντι 52% του Παναθηναϊκού.
Ο Παναθηναϊκός έφτασε στους 43 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στους 9 βαθμούς. Στο φινάλε του 3ου σετ ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 αλλά ο Τάπια κάρφωσε άουτ και ο Γκονζάλες τελείωσε το σετ 25-23 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη.
Ο Κουβανός Μελγκαρέχο τραυματίστηκε στο γόνατο το βράδυ της Παρασκευής και λίγες ώρες πριν τον αγώνα είχε πρηστεί με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την αποστολή.
Τα σετ: 0-3 (23-25, 15-25, 19-25) σε 81′
Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης) Τάπια 15 (15/32 επ), Ντίνας 8 (6/8 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/11 επ, 33% υπ – 20% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ), Κλότσκο 5 (5/14 επ, 36% υπ – 16% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 25% άριστες), Σπυριούνης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Τόρρες 1 (1/1 επ).
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 6 (2/4 επ, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ, 1 άσος), Δημητριάδης 6 (3/6 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 69% υπ – 31% άριστες), Τσίροβιτς 13 (11/20 επ, 2 άσοι, 63% υπ – 32% άριστες), Γκονζάλες 20 (16/33 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ – 33% άριστες), Σύρος (λ), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Κάλας.