ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

1η ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΤΟΥΣΚΟ

Ο Στέφανος Ντούσκος κατέκτησε την 1η θέση στον τελικό του σκιφ ανδρών στην προ-Ολυμπιακή ευρωπαϊκή ρεγκάτα στο Βαρέζε και πήρε την πρόκριση για το Τόκιο.

Ο Έλληνας κωπηλάτης πάλεψε με το Ρώσο για την 1η θέση από την αρχή μέχρι το τέλος αλλά επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού. Με την 1η θέση που κατέκτησε εξασφάλισε και την ονομαστική ελληνική πρόκριση για το Τόκιο καθώς σύμφωνα με τα κριτήρια της World Rowing προηγείται έναντι των Φίτσιου-Αναστασιάδου του διπλού ελαφριού σκιφ που τερμάτισαν 2ες, επίσης σε θέση πρόκρισης. Θυμίζουμε ότι η Ελλάδα στη συγκεκριμένη διοργάνωση είχε βάσει κανονισμών δικαίωμα μόνο για μία θέση πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς. Στην κούρσα ακολούθησαν σε θέσεις πρόκρισης ο Ρώσος και ο Ούγγρος κωπηλάτης. Ακολουθούν τα αποτελέσματα: