2-1 ο Ολυμπιακός

Σε έναν τελικό, που δικαιολόγησε πλήρως τον τίτλο του και ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 τον εξαιρετικό Παναθηναϊκό και προηγείται με 2-1 νίκες στην σειρά των τελικών της Α1 γυναικών.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από την κόλαση μιας καταστροφικής ήττας στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των τελικών, ο Παναθηναϊκός έχασε την τεράστια ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη νίκη και το πλεονέκτημα στην μάχη των τελικών της Α1 γυναικών, που πλέον έχουν πάρει φωτιά.
Σε ένα ματς-θρίλερ που διήρκησε δύο ώρες και 7 λεπτά, με φοβερές ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ψυχολογία του και το άγχος του Ολυμπιακού, παρόλο που βρέθηκε να χάνει εύκολα με 1-0, ισοφάρισε εξίσου εύκολα σε 1-1 κι όταν ανέτρεψε το 7-1 του τρίτου σετ και προηγήθηκε με 1-2, στρίμωξε τον αντίπαλο του για τα καλά στα σκοινιά.
Οι ερυθρόλευκες έμοιαζαν πνιγμένες στο άγχος τους, το οποίο επέτεινε η μαχητικότητα και το πάθος των πράσινων, ωστόσο στο 16-15 του τέταρτου σετ κι ενώ όλα έδειχναν ότι κρέμονται από μια κλωστή, η Νέσοβιτς έκανε ένα καλό σερί στο σερβίς το σκορ έγινε 21-15 και ο τρίτος τελικός πήγε στη ρουλέτα του τάι μπρέικ.
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για τελευταία φορά με 5-6, για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός 8-6 με άσο της Λαμπρούση. Οι πράσινες ισοφάρισαν 10-10 με την Χρήστου, όμως στο 12-11 επίθεση άουτ από την ίδια (στον ΠΑΟ διαμαρτύρονται ότι ήταν μέσα) έφερε τον Ολυμπιακό στο +2 και πάλι.
Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια αφού στο 14-12 η Νέσοβιτς δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς καρφώνοντας επίσης άουτ, αλλά στην επόμενη φάση η Βέσοβιτς με εξαιρετική επίθεση χάρισε τη νίκη στην ομάδα της και λύτρωσε τις ερυθρόλευκες.
Αυτή πάντως που πραγματικά κράτησε όρθια τον Ολυμπιακό ήταν η εκπληκτική Κατερίνα Γιώτα η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους (9/17 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 2 άσους). «Έχω πει ότι αυτός ο Ολυμπιακός μπορεί να χάσει μόνο από τον… Ολυμπιακό. Κι αυτό που με τσατίζει πραγματικά είναι ότι είμαστε πολύ καλύτερες απ’ ότι παίζουμε τώρα και πρέπει να το δείξουμε. Δεν γίνεται να παίζουμε στο 10%, 20%, 60% αλλά στο 100% για να πάρουμε το πρώτάθλημα», είπε μετά το ματς κι όταν την ρωτήσαμε αν φοβήθηκε μετά το 1-2 ήταν ξεκάθαρη: «Δεν ήμουν σε κατάσταση για να φοβηθώ, αλλά ήμουν φοβερά εκνευρισμένη. Χάσαμε ένα σετ παρόλο που είχαμε μεγάλη διαφορά, είχαμε χάσει το προηγούμενο ματς με μια τραγική εμφάνιση κι ελπίζω ότι από δω και πέρα δεν θα το επαναλάβουμε».
Ο τέταρτος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 30/4 (20:00) στο κλειστό της Κυψέλης κι εφόσον χρειαστεί 5ος αγώνας αυτός θα διεξαχθεί την Κυριακή ή την Δευτέρα στην έδρα του Ολυμπιακού.
Τα σετ 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13
Ολυμπιακός (Νικολάκης) Γιώτα 20 (9/17 επ., 2 άσοι, 9 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (13/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Μπραμπόροβα 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Νέσοβιτς 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (82% υπ. – 59% άριστες) / Κωνσταντίνου, Λαμπρούση 1 (1 άσο), Τέζα 1 (1 άσο), Κοκκινάκη.
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (4/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 6 (6/22 επ., 45% υπ. – 35% άριστες), Χρήστου 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.. – 42% άριστες), Τσίμα 17 (14/38 επ, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 50% άριστες), Πατσέκο 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (40% υπ. – 40% άριστες) / Βίλκου 9 (7/23 επ., 2 άσοι), Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Τσατσούρι, Καββαδία.