Connect with us

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Μαθήματα ιστιοπλοΐας

Published

on

Μετά την εξαιρετική πρεμιέρα των Παναγιώτη Μάντη-Παύλου Καγιαλή στην κατηγορία 470, και η 2η ημέρα του παγκόσμιου κυπέλλου ιστιοπλοΐας στην πόλη Τσινγκτάο ήταν ονειρική για τα ελληνικά πανιά.

του Νίκου Κούδα
[email protected]
follow me @nkoudas

Το πλήρωμα των χάλκινων πρωταθλητών κόσμου παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μεταξύ 17 σκαφών, τερματίζοντας 1ο και 6ο αντίστοιχα στις δύο σημερινές ιστιοδρομίες, υπ’ αριθμόν τρία και τέσσερα, παραδίδοντας… μαθήματα ιστιοπλοΐας μεταφορικά και κυριολεκτικά, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία όπου οι δύο αθλητές μας (στη μέση αριστερά) βοηθούν Κινέζους συναθλητές τους στην προετοιμασία της βάρκας πριν τον αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 3ης ιστιοδρομίας
01. Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (Ελλάδα)
02. Ζόρντι Ζαμάρ-Ζοάν Χερπ (Ισπανία)
03. Σοφιάν Μπουβέ-Ζερεμί Μιόν (Γαλλία)
04. Ονάν Μπαρέιρος-Χουάν Κουρμπέλο Καμπρέρα (Ισπανία)
05. Πάβελ Σοζίκιν-Ντένις Γκριμπάνοφ (Ρωσία)
06. Ασενάτι Τζιμ-Ρότζερ Χάντσον (Νότια Αφρική)
07. Λιάνγκ Ντάο Γουένγκ-Κιαογουέν Λιν (Κίνα)
08. Ναβί Θαμσουντόρν-Νουτ Μπουτμαράσρι (Ταϊλάνδη)
09. Ενρίκε Χαντάντ-Μπρούνο Μπεθλέμ Ντε Αμορίμ (Βραζιλία)
10. Ζανγκγιούν Ξου-Γουέι Γουάνγκ (Κίνα)

Τα αποτελέσματα της 4ης ιστιοδρομίας
01. Πάβελ Σοζίκιν-Ντένις Γκριμπάνοφ (Ρωσία)
02. Ζόρντι Ζαμάρ-Ζοάν Χερπ (Ισπανία)
03. Ζανγκγιούν Ξου-Γουέι Γουάνγκ (Κίνα)
04. Ονάν Μπαρέιρος-Χουάν Κουρμπέλο Καμπρέρα (Ισπανία)
05. Χάο Λαν-Τσάο Γουάνγκ (Κίνα)
06. Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (Ελλάδα)
07. Ενρίκε Χαντάντ-Μπρούνο Μπεθλέμ Ντε Αμορίμ (Βραζιλία)
08. Ασενάτι Τζιμ-Ρότζερ Χάντσον (Νότια Αφρική)
09. Ζιάν Χουάνγκ-Γιάνγκ Γουάνγκ (Κίνα)
10. Ζιγκάνγκ Γουάνγκ-Λιν Γου (Κίνα)

Η βαθμολογία
01. Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής (Ελλάδα) 7 βαθμοί ποινής
02. Ζόρντι Ζαμάρ-Ζοάν Χερπ (Ισπανία) 7 β.
03. Πάβελ Σοζίκιν-Ντένις Γκριμπάνοφ (Ρωσία) 12 β.
04. Ονάν Μπαρέιρος-Χουάν Κουρμπέλο Καμπρέρα (Ισπανία) 12 β.
05. Ζανγκγιούν Ξου-Γουέι Γουάνγκ (Κίνα) 14 β.
06. Ασενάτι Τζιμ-Ρότζερ Χάντσον (Νότια Αφρική) 16 β.
07. Χάο Λαν-Τσάο Γουάνγκ (Κίνα) 17 β.
08. Λιάνγκ Ντάο Γουένγκ-Κιαογουέν Λιν (Κίνα) 19 β.
09. Σοφιάν Μπουβέ-Ζερεμί Μιόν (Γαλλία) 25 β.
10. Ναβί Θαμσουντόρν-Νουτ Μπουτμαράσρι (Ταϊλάνδη) 26 β.

Οι δύο Έλληνες ιστιοπλόοι θα συνεχίσουν τον αγώνα τους αύριο (16.10), με την 5η και 6η ιστιοδρομία (08:00 ώρα Ελλάδας).

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες