Connect with us

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Εντυπωσιακό το νέο κύπελλο Ελλάδας

Published

on

Ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου και η Μαρία Παπανδρεοπούλου στο Ολυμπιακό Τόξο και ο Χρήστος Αερικός και η Αναστασία Τσακίρη στο Σύνθετο Τόξο, ήταν οι νικητές στις μεγάλες κατηγορίες, στο 1ο σκέλος του αναμορφωμένου κυπέλλου Ελλάδος ΑΧ της τοξοβολίας, το οποίο ολοκληρώθηκε, στην Πάτρα, στο βοηθητικό του Παμπελοποννησιακού σταδίου.

Διοργανώτρια ήταν η Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας, σε συνεργασία με τον δήμο Πατρέων και οι 200 αθλητές και αθλήτριες πάλεψαν για τις επιδόσεις και τις θέσεις, σε μια διοργάνωση που στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.
Ένα κύπελλο Ελλάδος τοξοβολίας που από φέτος πήρε νέα μορφή και διεξάγεται σύμφωνα με διεθνή πρότυπα. Θα γίνουν 3 συνολικά αγώνες – διοργανώσεις, με τους συμμετέχοντες να έχουν το δικαίωμα να «πετάξουν» το χειρότερο αποτέλεσμά τους. Το κύπελλο Ελλάδος θα ολοκληρωθεί με την τελική φάση στην οποία θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι 16 καλύτεροι στο ατομικό και οι 8 καλύτερες ομάδες στο ομαδικό.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα στο 1ο σκέλος του κυπέλλου Ελλάδος
Ολυμπιακό Τόξο

Άνδρες
1. Καραγεωργίου Αλέξανδρος (ΣΚΟΑΑΠΘ) 610
2. Καλογιάννης Βασίλης (Αχαιοί) 605
3. Κωνσταντόπουλος Δημήτριος (Παναθηναικός) 600
Γυναίκες
1. Παπανδρεοπούλου Μαρία (ΣΚΟΑΑΠΘ) 604
2. Ματιάτου Ελευθερία (Τετραπτερυλλίς) 596
3. Ποιμενίδου Δωροθέα (ΣΚΟΑΑΠΘ) 585
Νέοι Άνδρες
1. Δρακιώτης Χριστόφορος (Ακαδημία) 577
2. Κατσαΐτης Παναγιώτης (Μέγας Αλέξανδρος) 555
3. Κοτσιφάκης Μιχαήλ (Λέσχη Κρήτης) 494
Νέες Γυναίκες
1. Αναστασιάδη Στυλιανή-Αντιγόνη (Παναθηναικός) 573
2. Νταρσύ Ευγενία-Ελένη (Ερμής) 562
3. Συναδινού Φοίβη (Πανελλήνιος) 500
Έφηβοι
1. Αρβανιτίδης-Λυκόκας Φίλιππος (Πανελλήνιος) 641
2. Σπατάλας Αριστείδης (Πανελλήνιος) 600
3. Καλογερόπουλος Σπυρίδων (Στόχος) 599
Νεάνιδες
1. Κατσαΐτη Αναστασία (Μέγας Αλέξανδρος) 602
2. Αυγερινάκη Ευαγγελία (ΣΚΟΑΑΠΘ) 552
3. Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη Σοφία-Θεοδώρα (Ακαδημία) 491
Ομαδικά 70μ.
Άνδρες

1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1754
2. Α.Ο.Τ. Αχαιοί 1701
3. Παναθηναϊκός 1688
Γυναίκες
1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1747
2. Τετραπτερυλλίς 1497
3. Παναθηναϊκός 1419
Έφηβοι (60μ.)
1. Πανελλήνιος 1759
Νεάνιδες
1. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 655
Μεικτό Ανδρών – Γυναικών
1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1214
2. Τετραπτερυλλίς 1181, Α.Ο.Τ. Αχαιοί 1177
Μεικτό Εφήβων – Νεανίδων
1. Σ.Κ.Ο.Α.Α.Π.Θ. 1074.

Σύνθετο Τόξο
Άνδρες
1. Αερικός Χρήστος (Προμηθέας) 678
2. Κωστόπουλος Αθανάσιος (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 667
3. Ψαράκης Κωνσταντίνος (Φαέθων) 650
Γυναίκες
1. Τσακίρη Αναστασία (Ελευσίνα) 644
2. Τζάνογλου Πολυμνία (Εκήβολος) 620
3. Τσαβαχίδου Μαρία (ΑΣΣΑ) 605
Νέοι Άνδρες
1. Νούσης Φαίδων-Μιχαήλ (Χολαργού) 604
Νέες Γυναίκες
1 Ευσταθίου Ελένη (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 597
2. Μπαγιώκου Μυρτώ (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 523
3. Μπίσια Δήμητρα-Μαρία (ΣΟΑΑΣΟΕΕ) 456
Έφηβοι
1. Δρακιώτης Δημήτρης-Κωνσταντίνος (Ακαδημία) 635
2. Βάββας Ιωάννης (Ακαδημία) 629,
Νεάνιδες
1. Σέρβου Χριστίνα (Ακαδημία) 540
2. Μανιάτη Ιωάννα (Ακαδημία) 535
Ομαδικά 50μ.
Άνδρες

1. ΑΤΟ Φιλοκτήτης 1883
2. Α.Σ.Σ.Α. 1840
3. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 1838
Γυναίκες 50μ.
1. ΑΣΗ Εκήβολος 1713
Νέες Γυναίκες
1. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 1576
Εφήβων
1. Ακαδημία Τοξοβολίας 1175
Μεικτό Άνδρες – Γυναίκες
1. Α.Σ.Η. Εκήβολος 1255
2. Σ.Ο.Α.Α.Σ.Ο.Ε.Ε. 1253
3. Α.Σ.Σ.Α. 1237

Την πρώτη μέρα των αγώνων πραγματοποιήθηκε και επιστημονικό σεμινάριο προπονητικής ενδυνάμωσης και αποθεραπείας αθλητών στο Σταυροπούλειο Ίδρυμα από τον καθηγητή φυσικής αγωγής της Ανώτατης Σχολής Φυσικής Αγωγής Αθλητισμού Κολωνίας και συνεργάτη της Ε.Ο.Τ. Γιώργο Καχριμάνη. Σεμινάριο που παρακολούθησαν προπονητές, εκπαιδευτές και αθλητές τοξοβολίας.

EDITORIAL

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες