Connect with us

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Τρία ρεκόρ αγώνων την 3η μέρα του παγκοσμίου κυπέλλου

Published

on

Με τρία ρεκόρ αγώνων ολοκληρώθηκε η πρώτη στάση της σειράς του παγκοσμίου κυπέλλου κολύμβησης που φιλοξενήθηκε στο Καζάν με τη Σάρα Σέστρεμ να είναι η μεγάλη πρωταγωνίστρια των αγώνων.

Καλή επίδοση και ρεκόρ σημείωσε ο Άντον Τσούπκοφ στα 200μ. πρόσθιο. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017, έκανε 2:07.59 για να καταρρίψει το ρεκόρ αγώνων του Μάρκο Κοχ από το 2015, όταν ο Γερμανός είχε κολυμπήσει σε 2:08.77.
Στα 50μ. πεταλούδα, όπου φέτος ο Αντρέι Γκοβόροφ έκανε το εκπληκτικό παγκόσμιο ρεκόρ 22.27, σήμερα πήρε και το ρεκόρ αγώνων κολυμπώντας σε 22.87 και να γίνει ο πρώτος που κατέβηκε τα 23 δευτερόλεπτα σε παγκόσμιο κύπελλο (23.23 το προηγούμενο ρεκόρ, από το 2015 ο Λε Κλος).
Η Σέστρεμ, αφού ισοφάρισε στον προκριματικό των 100μ. πεταλούδας το ρεκόρ αγώνων της Ρικάκο Ίκεε από το 2015 με 57.56, λίγες ώρες αργότερα στον τελικό κολύμπησε σε 57.42 για να το καταρρίψει. Η Σέστρεμ απείλησε και το ρεκόρ αγώνων στα 100μ. ελεύθερο όμως τερμάτισε σε 52.99 με το ρεκόρ να είναι 52.96 (Κέιτ Κάμπελ, 2015).

Άνδρες
400μ. μεικτή

1. Ντέιβιντ Βέραζτο (Ουγγαρία) 4:20.68
2. Έντουαρντ Βαλιακμέτοφ (Ρωσία) 4:24.57
3. Νικολάι Σοκόλοφ (Ρωσία) 4:25.00

50μ. πεταλούδα
1. Αντρέι Γκοβόροφ (Ουκρανία) 22.87 ρεκόρ αγώνων
2. Μάικλ Άντριου (ΗΠΑ) 23.19
3. Βλαντ Μόροζοφ (Ρωσία) 23.38

100μ. ύπτιο
1. Μιτς Λάρκιν (Αυστραλία) 53.99
2. Μάικλ Άντριου (ΗΠΑ) 54.36
3. Βλαντ Μόροζοφ (Ρωσία) 55.08

200μ. πρόσθιο
1. Άντον Τσούπκοφ (Ρωσία) 2:07.59 ρεκόρ αγώνων
2. Κιρίλ Πριγκόντα (Ρωσία) 2:09.75
3. Μιχαΐλ Ντορίνοφ (Ρωσία) 2:09.86

200μ. ελεύθερο
1. Μπλέικ Πιερόνι (ΗΠΑ) 1:47.32
2. Τσαντ Λε Κλος (Νότια Αφρική) 1:48.10
3. Κάιλ Στολκ (Ολλανδία) 1:49.67

Γυναίκες
800μ. ελεύθερο

1. Τσάνζεν Ζου (Κίνα) 8:35.03
2. Κατίνκα Χόσου (Ουγγαρία) 8:46.48
3. Σουζάνα Γιάκαμπος (Ουγγαρία) 8:59.53

100μ. πεταλούδα
1. Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) 57.42 ρεκόρ αγώνων
2. Κίμπερλι Μπουά (Βέλγιο) 58.33
3. Αλεξάντρα Τουρέτσκι (Ρωσία) 59.17

200μ. ύπτιο
1. Κατίνκα Χόσου (Ουγγαρία) 2:10.13
2. Ιρίνα Πρίκοντο (Ρωσία) 2:11.00
3. Τατιάνα Σαλκουτάν (Μολδαβία) 2:11.42

50μ. πρόσθιο
1. Γιούλια Εφίμοβα (Ρωσία) 30.92
2. Νατάλια Ιβανέεβα (Ρωσία) 31.33
3. Άγνκε Σελεϊκάιτε (Λιθουανία) 31.54

100μ. ελεύθερο
1. Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) 52.99
2. Φέμκε Χέεμσκερκ (Ολλανδία) 53.63
3 Ρανόμι Κρομοβιτζότζο (Ολλανδία) 53.71

200μ. μεικτή
1. Κατίνκα Χόσου (Ουγγαρία) 2:12.71
2. Σουζάνα Γιάκαμπος (Ουγγαρία) 2:14.81
3. Σίσι Ζανγκ (Κίνα) 2:14.87

EDITORIAL

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες