Connect with us

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Γρήγορες επιδόσες και εκπλήξεις τη 2η μέρα στο παγκόσμιο κύπελλο

Published

on

Η δεύτερη στάση της δεύτερης ενότητας του παγκόσμιου κυπέλλου κολύμβησης συνεχίζει να παράγει καλές επιδόσεις. Σε αυτό βοηθάει και το εξαιρετικό κολυμβητήριο Ντούνας Αρένα της Βουδαπέστης που έχει πολύ γρήγορη πισίνα.

Τη δεύτερη μέρα των αγώνων σημειώθηκαν αρκετά καλές επιδόσεις, όπως το 45.30 του Βλαντ Μόροζοφ στα 100μ. ελεύθερο ενώ στα 200μ. μεικτή ο Μιτς Λάρκιν έκανε την έκπληξη κερδίζοντας με 1:52.96. Ατομικό ρεκόρ έκανε στα 50μ. ύπριο ο Μάικλ Άντριου με 23.19, επίδοση που τον ανέβασε στην 4η θέση όλων των εποχών στις ΗΠΑ.
Στις γυναίκες, η Ρανόμι Κρομοβιτζότζο, μετά το 50αρι στο ελεύθερο κέρδισε τη Σάρα Σέστρεμ και στο 50αρι της πεταλούδας, όπως ακριβώς είχε κάνει και στο Αϊντχόφεν. Έκπληξη ήταν η νίκη της Άλια Άτικινσον στα 100μ. πρόσθιο επί της ανίκητης μέχρι σήμερα στο παγκόσμιο κύπελλο, Γιούλια Εφίμοβα.

Άνδρες
1.500μ. ελεύθερο

1. Μακ Χόρτον (Αυστραλία) 14:39.84
2. Ντέιβιντ Λάκατος (Ουγγαρία) 14:47.74
3. Ζιάο Κιου (Κίνα) 14:51.98

50μ. ύπτιο
1. Μάικλ Άντριου (ΗΠΑ) 23.19
2. Βλαντ Μόροζοφ (Ρωσία) 23.29
3. Μιτς Λάρκιν (Αυστραλία) 23.37

200μ. μεικτή
1. Μιτς Λάρκιν (Αυστραλία) 1:52.96
2. Λάζλο Τσεχ (Ουγγαρία) 1:55.05
3. Νικ Φινκ (ΗΠΑ) 1:55.10

50μ. προσθιο
1. Φελίπε Λίμα (Βραζιλία) 25.88
2. Πίτερ Στίβενς (Σλοβενία) 26.04
3. Κιρίλ Πριγκόντα (Ρωσία) 26.06

100μ. ελεύθερο
1. Βλαντ Μόροζοφ (Ρωσία) 45.30
2. Μπλέικ Πιερόνι (ΗΠΑ) 46.25
3. Πίτερ Τίμερς (Βέλγιο) 46.67

200μ. πεταλούδα
1. Τσαντ Λε Κλος (Νότια Αφρική) 1:50.29
2. Ντάιγια Σέτο (Ιαπωνία) 1:51.01
3. Γιούγια Γιαζίμα (Ιαπωνία) 1:51.80

Γυναίκες
400μ. μεικτή

1. Κατίνκα Χόσου (Ουγγαρία) 4:23.55
2. Γιούι Οχάσι (Ιαπωνία) 4:27.33
3. Σουζάνα Γιάκαμπος (Ουγγαρία) 4:30.00

200μ. ελεύθερο
1. Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) 1:51.60
2. Φέμκε Χέεμσκερκ (Ολλανδία) 1:52.04
3. Τζιανζιάχε Γουάνγκ (Κίνα) 1:53.31

100μ. ύπτιο
1. Έμιλι Σίμπομ (Αυστραλία) 55.81
2. Καθλίν Μπέικερ (ΗΠΑ) 56.04
3. Κατίνκα Χόσου (Ουγγαρία) 56.08

50μ. πεταλούδα
1. Ρανόμι Κρομοβιτζότζο (Ολλανδία) 24.65
2. Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) 24.82
3. Κέλσι Ντάλια (ΗΠΑ) 24.97

100μ. πρόσθιο
1. Άλια Άτκινσον (Τζαμάικα) 1:02.80
2. Γιούλια Εφίμοβα (Ρωσία) 1:03.48
3. Βιταλίνα Σιμόνοβα (Ρωσία) 1:04.67

EDITORIAL

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες