ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

21η θέση για το ελληνικό δίδυμο του συγχρονισμένου

Την 21 πρώτη θέση κατέλαβαν οι Μάριος Γράψας και Νίκος Σαββίδης στο συγχρονισμένο τραμπολίνο ανδρών, κάνοντας το φινάλε για την Ελλάδα στο πρωτάθλημα.

Η τελευταία ελληνική συμμετοχή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο, που διεξάγεται στο Τόκιο, ήταν αυτή του διδύμου Γράψα-Σαββίδη που κατέκτησαν την 21η θέση στον προκριματικό του συγχρονισμένου τραμπολίνο, ανάμεσα σε 34 ομάδες. Οι δύο αθλητές συγκέντρωσαν 74.520 βαθμούς (1ο πρόγραμμα: 39.980 β., 2ο πρόγραμμα: 34.540 β.) που δεν τους επέτρεψε να βρεθούν στην οχτάδα του τελικού. Βέβαια, η συγκομιδή τους θα μπορούσε να είναι ακόμα υψηλότερη αφού η προσπάθειά τους στο 2ο πρόγραμμα διακόπηκε στην έβδομη από τις δέκα ασκήσεις, επειδή ο Σαββίδης άλλαξε άσκηση.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα, που είναι παράλληλα προολυμπιακό τουρνουά και test event για την Araike Arena, συνεχίζεται με τους ημιτελικούς στα ατομικά και τον τελικό στο συγχρονισμένο. Παράλληλα, στην πρωτεύουσα των Ολυμπιακών Αγώνων, θα βρεθούν 19 νεαροί Έλληνες αθλητές και αθλήτριες ηλικίας 11 έως 21 ετών, οι οποίοι την ερχόμενη εβδομάδα θα πάρουν μέρος στους παγκόσμιους αγώνες ηλικιών (5-8 Δεκεμβρίου).