222 χιλιόμετρα κρίθηκαν στο χιλιοστό

Την 28η νίκη του στον Γύρο της Γαλλίας κατέκτησε σήμερα Δευτέρα ο Μαρκ Κάβεντις ο οποίος επικράτησε στα χιλιοστά του Αντρέι Γκράιπελ στο σπριντ του τρίτου ετάπ. Χωρίς καμία αλλαγή η γενική κατάταξη.

του Στέφανου Σουλιώτη

Δύο λεπτά χρειάστηκαν να περιμένουν οι Μαρκ Κάβεντις και Αντρέι Γκράιπελ μέχρι οι αγωνοδίκες να ανακηρύξουν τον νικητή του τρίτου ετάπ του Γύρου της Γαλλίας. Το φώτο φίνις έδειξε πως ο 31χρονος Βρετανός πέρασε με διαφορά χιλιοστών πρώτος τη γραμμή του τερματισμού σκορπώντας απογοήτευση στον Αντρέι Γκράιπελ. Είναι η δεύτερη νίκη του Κάβεντις στα τρία πρώτα ετάπ και η 28η συνολικά στον Γύρο της Γαλλίας. Έτσι πιάνει τον Μπερνάρ Ινό στη δεύτερη θέση της λίστας με όσους έχουν τις περισσότερες νίκες σε ετάπ στο Τουρ. Ο Βρετανός χρειάζεται άλλη μία για ξεπεράσει τον σπουδαίο Γάλλο ποδηλάτη και να πλησιάσει ακόμα πιο κοντά τον Έντι Μερξ που έχει 34. Η τρίτη ημέρα του Γύρου της Γαλλίας είχε αφετηρία το Γκρανβίλ και τερματισμό το Ανζέρ. Το μήκος της διαδρομής έφτανε τα 222χλμ. Κύριο χαρακτηριστικό της ημέρας ήταν ο ιδιαίτερα αργός ρυθμός του πελοτόν. Είναι ενδεικτικό πως όταν συμπληρώθηκαν τα πρώτα 100χλμ. η μέση ωριαία ταχύτητα ήταν 33χλμ. και η κούρσα ήταν ήδη πιο αργή κατά 30 λεπτά σε σχέση με τον χρόνο που είχαν προβλέψει οι διοργανωτές. Μάλιστα ο Τομ Ντιμουλάν προσποιήθηκε πως χασμουριέται όταν η κάμερα στράφηκε προς το μέρος του. Το πελοτόν δεν έδειξε καμία διάθεση να κυνηγήσει τον Άρμιντ Φονσέκα που είχε αποσπαστεί από την αρχή της κούρσας. Στο 140ο χλμ. τον έφτασε ο Τομά Βεκλέρ, ενώ η διαφορά τους από τους υπόλοιπους αθλητές ήταν στα πέντε λεπτά. Η φιλότιμη προσπάθεια των δύο προπορευόμενων ολοκληρώθηκε οκτώ χιλιόμετρα πριν το φινάλε όταν απορροφήθηκαν από το πελοτόν. Στη μάχη του σπριντ ξεχώρισαν αμέσως ο Κάβεντις και ο Γκράιπελ. Αρχικά ο Γερμανός φάνηκε πιο γρήγορος με τον Κάβεντις όμως να μένει κολλημένος στη ρόδα του. Οι δύο ποδηλάτες πέρασαν μαζί τη γραμμή του τερματισμού μετά από σχεδόν έξι ώρες αγώνα. Ο Γκράιπελ σήκωσε το χέρι του για να πανηγυρίσει αλλά λίγα λεπτά μετά το φώτο φίνις ανέδειξε νικητή τον Κάβεντις. Από τη θέση του πρωτοπόρου της γενικής θα ξεκινήσει για άλλη μία ημέρα ο Πίτερ Σάγκαν. Το τέταρτο ετάπ, που είναι το μεγαλύτερο της διοργάνωσης, έχει μήκος 237χλμ. Η εκκίνηση θα δοθεί από το Σομίρ και ο τερματισμός θα γίνει στη Λιμόζ. Πρόκεται για ακόμα ένα ετάπ ευθείας το οποίο όμως ανηφορίζει ελαφρώς στα τελευταία μέτρα.