ΞΙΦΑΣΚΙΑ

26η στο Ακρόπολις η Γκουντούρα

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα ατομικά του παγκοσμίου κυπέλλου σπάθης γυναικών που διεξάγεται στην Αθήνα. Οι αγώνες ήταν υψηλού επιπέδου και ο κόσμος που γέμισε το ΟΑΚΑ απόλαυσε τις καλύτερες αθλήτριες του κόσμου.

Η Δώρα Γκουντούρα πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία και κατέλαβε την 26η θέση. Στη φάση των «64» κέρδισε με 15-9 την Μος (ΗΠΑ). Στις «32» αντιμετώπισε την πολύ φορμαρισμένη Βέκι (Ιταλία) και έχασε με 15-8.
Η Δέσποινα Γεωργιάδου στο γύρο των «64» έχασε από την Βίλα (Ισπανία) με 15-8. Η διεθνής αθλήτρια κατέλαβε την 42η στο σύνολο.
Από εκεί και πέρα οι υπόλοιπες Ελληνίδες αθλήτριες κατέλαβαν τις εξής θέσεις: Μαρίνα Παΐζη 92η, Κλαίρη Μπένου 113η, Μαρία Μπουρδούκη 113η, Ασημίνα Γκιώνη 130η, Σοφία Τετράδη 139η, Δήμητρα Μποϊδάνη 145η, Καλλιόπη Καλουτά 145η, Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου 148η , Γεωργία Παρασύρη 151η, Κυριακή Σαφαρή 152η και Αννα Δούκα 152η.
Το ενδιαφέρον και το θέαμα των αγώνων, όσο περνούσε η ώρα ήταν πολύ μεγαλύτερο και κορυφώθηκε στους τελικούς. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Μάρτον (Ουγγαρία) η οποία κέρδισε στον τελικό την Μπρουνέ (Γαλλία) με 15-11. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Λεμπάς (Γαλλία) και Κιμ Γιγεόν (Κορέα).
Αύριο ολοκληρώνεται το Κύπελλο Ακρόπολις με τα ομαδικά. Η Ελλάδα θα συμμετάσχει και θα προσπαθήσει να πάρει ένα καλό πλασάρισμα. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το Χονγκ Κονγκ.