ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: 2ες θέσεις για δίκωπο ανδρών και διπλό σκιφ γυναικών

Οι Καπάκογλου-Λαπίκωφ στη δίκωπο νέων ανδρών και οι Θεοχάρη-Χριστοδουλίδη στο διπλό σκιφ νέων γυναικών πήραν 2ες θέσεις στις προκριματικές σειρές τους και θα πάρουν θέση στις επαναληπτικές κούρσες αργότερα το απόγευμα.

Στην 1η τους διεθνή εμφάνιση στη δίκωπο των νέων ανδρών ο Στέφανος Καπάκογλου και ο Θοδωρής Λαπίκωφ έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Κ23. Το νεοοσύστατο δίδυμο τερμάτισε στη 2η θέση της 1ης προκριματικής σειράς και δεν κατάφερε να πάρει το μοναδικό διαθέσιμο απευθείας εισιτήριο για τον αυριανό τελικό, το οποίο πήγε στο πιο έμπειρο δίδυμο των Τσέχων Κας και Κρεμπς. Οι Έλληνες τερμάτισαν σε χρόνο 7:00.83, 7 δευτερόλεπτα πίσω από τους νικητές. Στη 2η προκριματική σειρά νίκησαν οι Ρουμάνοι σε 6:42.94 και ακολούθησαν Κροατία και Γερμανία με χρόνους στο 6:55 και 6:56 αντίστοιχα. Αυτά τα δύο πληρώματα θα είναι και οι μεγάλοι αντίπαλοι των Ελλήνων στην επαναληπτική κούρσα του απογεύματος. Λαπίκωφ και Καπάκογλου είχαν βρεθεί μαζί και στην Ακολουθούν τα αποτελέσματα της 1ης προκριματικής σειράς:

Για λίγα δευτερόλεπτα έχασαν το απευθείας εισιτήριο και η Σοφία Θεοχάρη με την Άσπα Χριστοδουλίδη στο διπλό σκιφ, κόντρα στις δυνατές Γερμανίδες. Μέχρι τα μέσα της κούρσας η διαφορά ήταν στα εκατοστά του δευτερολέπτου, όμως στο δεύτερο μισό οι Γερμανίδες ήταν καλύτερες και άνοιξαν τη διαφορά. Αυτό σημαίνει ότι οι Ελληνίδες θα συμμετάσχουν το απόγευμα στην επαναληπτική κούρσα για να διεκδικήσουν πρόκριση για τον Α’ τελικό. Από τη 2η κούρσα πέρασε το πλήρωμα της Ρουμανίας που νίκησε σε 6:59.54. Από Ιταλία και Ολλανδία είναι τα πληρώματα που θα κοντράρουν το απόγευμα τις Ελληνίδες για τις 4 θέσεις του Α τελικού που απομένουν, και γιατί όχι, και για τα μετάλλια αύριο.