ΞΙΦΑΣΚΙΑ

36η στη Βοστόνη η Βουγιούκα

Μέτρια ήταν η παρουσία της Βασιλικής Βουγιούκα στο γκραν πρι της Βοστόνης, καθώς αποκλείστηκε από τον πρώτο αγώνα της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ως το Νο13 από τις συμμετέχουσες στο γκραν πρι, δεν αγωνίστηκε στη φάση των ομίλων και κληρώθηκε απευθείας στις νοκ άουτ αναμετρήσεις. Εκεί, κλήθηκε να αντιμετωπίσει στη φάση των «64» την Ισπανίδα Λουτσία Μαρτίν Πορτουγκές (Νο52 στο τουρνουά) από την οποία και ηττήθηκε με 15-10 μένοντας εκτός από την επόμενη φάση Η Ελληνίδα κατετάγει 36η δίχως να δώσει άλλον αγώνα, καθώς η κατάταξη μετά τις νοκ άουτ αναμετρήσεις γίνεται με βάση την κατάταξη αξιολόγησης.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Τσεν Σεν επικρατώντας στον τελικό επί της Ρωσίδας Βικτόρια Κοβάλεβα 15-10, ενώ τα χάλκινα κατέληξαν στις Σαμπίνα Μίκινα (Αζερμπαϊζάν) και Σοφία Βελίκαγια (Ρωσία).