Ο Άλκης Κυνηγάκης είναι η 48η πρόκρισης της Ελλάδας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
To αγώνισμα της μαραθώνιας κολύμβησης των 10χλμ (open water) θα διεξαχθεί για 4η φορά σε Ολυμπιακούς και η Ελλάδα θα είναι παρούσα για 4η συνεχόμενη φορά. Θα είναι η πρώτη όμως που ο κολυμβητής δε θα ονομάζεται Σπύρος Γιαννιώτης, Ο Κυνηγάκης, με τη 2η θέση στον αγώνα πρόκρισης που έγινε σήμερα στο Σετουμπάλ, θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες και είναι το μέλος Νο66 της Team Hellas. Ο υγρός στίβος με 35 μέλη αποτελεί σχεδόν το 50% της ομάδας.
Οι μέχρι στιγμής ελληνικές προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Τόκιο 2020
Στίβος – 7
- Κατερίνα Στεφανίδη – επί κοντώ
- Νικόλ Κυριακοπούλου – επί κοντώ
- Βούλα Παπαχρήστου – τριπλούν
- Μίλτος Τεντόγλου – μήκος
- Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – 20χλμ βάδην
- Ελένη Πόλακ – επί κοντώ
- Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ – 50χλμ βάδην
Κολύμβηση – 13
- Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
- Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
- Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
- Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
- Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα
- Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
- Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
- Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
- Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Κώστας Μερετσόλιας – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
- Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed
- Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ μαραθώνια κολύμβηση
Ιστιοπλοΐα – 6
- Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
- Γιάννης Μιτάκης – φιν
- Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
- Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
- Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών
- Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών
Σκοποβολή – 3
- Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
- Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ
Κωπηλασία – 3
- Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
- Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
- Αννέτα Κυρίδου – σκιφ
Πάλη – 2
- Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
- Γιωρίκας Πιλίδης – 65κ
Ποδηλασία – 3
- Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
- Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
- Δημήτρης Αντωνιάδης – ορεινή ποδηλασία
Υδατοσφαίριση – 1
Ξιφασκία – 1
Επιτραπέζια αντισφαιριση – 1
- Παναγιώτης Γκιώνης – απλό
Αντισφαίριση – 3
- Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
- Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό
Τάε κβον ντο – 1
Καλλιτεχνική κολύμβηση – 2
- Ομαδικό – Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη
- Ντουέτο – Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη
Τζούντο – 2
- Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
- Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ