ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

4oς στο ευρωπαϊκό ο Τσορτανίδης

Αλλη μία διάκριση πρόσθεσε στο βιογραφικό του ο Λεωνιδας Τσορτανίδης που συμμετείχε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας στην κατηγορία RSX των νέων που διεξήχθει στη Γκντίνια της Πολωνίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε πολύ μεγάλη μάχη με τον Ισραηλινό Λίαμ Σέγκεφ για το χάλκινο μετάλλιο το οποίο τελικά έχασε μόλις για δύο βαθμούς ποινής (42 έναντι 40 του Ισραηλινού). Ωστόσο η παρουσία του Τσορτανίδη ήταν εξαιρετική δείχνοντας ότι το μέλλον του ανήκει.
Νικητής του αγώνα με τρομερή αντεπίθεση καθώς κέρδισε τις τελευταίες επτά από τις 8 ιστιοδρομίες. ο Γάλλος Φαμπιέν Πιανάτζα με 19 βαθμούς ποινής και στη δεύτερη θέση τον ακολούθησε ο Ιταλός Νικολό Ρένα με 29.