ΚΑΖΑΝ 2021: 5η θέση για τον Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου ήταν και πάλι γρήγορος στον τελικό των 50μ ύπτιο, όχι όμως αρκετά για να ανεβεί στο βάθρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματο 25αρας πισίνας στο Καζάν.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα ολοκλήρωσε σε 23.04 για να τερματίσει στην 5η θέση. Ο Χρήστου, για να καταφέρει να ανεβεί στο βάθρο έπρεπε να ξεπεράσει και πάλι τον εαυτό του καθώς τα μετάλλια έκλεισαν στο 22.74 (ο Χρήστου έχει 22.87). Νικητής με ρεκόρ αγώνων, αναδείχθηκε ο Κλίμεντ Κολέσνικοφ που πήγε σε 22.47. Ο Μικέλε Λαμπέρτι (Ιταλία) με 22.65 ολοκλήρωσε στη δεύτερη και ο Ρόμπερτ Γκλίντα (Ρουμανία) ήταν τρίτος με 22.74.