ΠΑΛΗ

5ος στο ευρωπαϊκό ο Παγκαλίδης

Την 5η θέση στην Ευρώπη πήρε ο Ηλίας Παγκαλίδης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλη της κατηγορίας των εφήβων που διεξάγεται στο Ποντεβέντε της Ισπανίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής ηττήθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των 82κ. στην ελληνορωμαϊκή. Απέναντι στον Ρώσο Πσεούνοφ ήταν άκρως ανταγωνιστικός και παρά την ήττα με 3-0 δεν έχασε τεχνικό σημείο.

Ο γιατρός της ελληνικής πάλης (σπουδάζει ιατρική στη Θεσσαλονίκη) μετά το μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων το 2017 έδειξε και στην κατηγορία των εφήβων ότι είναι μέσα στους διακριθέντες αθλητές.

Στα 72κ. ο Γιώργος Γκίρνης έχασε από τον Σουηδό Σπετς και αποκλείστηκε, ενώ ο Θεφάνης Καραδήμος δεν αγωνίστηκε.

Αύριο ξεκινούν οι νεανίδες με την Αθηνά Γιατζόγλου να αγωνίζεται στην κατηγορία των 50κ. κόντρα την Λέορντα (Μολδαβία) στη φάση των 16. Στα 55κ. η Χριστίνα Δεμιρκάν θα αντιμετωπίσει στον προκριματικό γύρο την Μπελμπέροβα (Βουλγαρία).