6ος ο Καστραντάς στο διεθνή αγώνα της Ρόδου

Ο Χαράλαμπος Καστραντάς έκανε την καλύτερη εμφάνιση από Ελληνικής πλευράς, στον μονοήμερο διεθνή αγώνα ποδηλασίας δρόμο που έγινε στην Ρόδο.

Ο 29χρονος ποδηλάτης της Εθνικής κατέκτησε την 6η θέση, στον αγώνα UCI 1.2 Rhodes Grand Prix (186,3 χλμ.). Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης, ο εκπρόσωπος της χώρας μας στους αγώνες δρόμου, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει εξαιτίας μηχανικού προβλήματος.
Οι θέσεις των άλλων αθλητών της Εθνικής:
5. Δημήτρης Χριστάκος
55. Μιλτιάδης Γιαννούτσος
98. Παναγιώτης Καρατσιβής
105. Μαρτίνος Μούτσιος
Επί συνόλου 153 αθλητών.
Νικητής ήταν ο Νορβηγός Έρλεντ Μπλίγκρα και τον ακολούθησαν στο βάθρο ο συμπατριώτης του Χέρμαν Νταλ και ο Γερανός Τζόσου Χάπερτζ. «Είμαι ευχαριστημένος από τον πρώτο αγώνα στην Ρόδο. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Καστραντά. Βοήθησαν όλοι για την θέση. Καλή εμφάνιση και από τον Μιλτιάδη Γιαννούτσο, ενώ και οι μικροί Δημήτρης Χριστάκος, Παναγιώτης Καρατσιβής, Μαρτίνος Μούτσιος πήραν το βάπτισμα του πυρός» δήλωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Μιχάλης Φαραντάκης.
Θα ακολουθήσει ο 3ήμερος (06-08/03) αγώνας UCI 2.2. Tour of Rhodes, αποστάσεων 149,7, 145 και 163,4 χλμ., με διαδρομές στα βόρεια του νησιού.