6ος ο Βαζαίος στο 200αρι ελεύθερο

Την έκτη θέση κατέλαβε ο Ανδρέας Βαζαίος στον πρώτο του τελικό για το 2018, συμμετέχοντας στο TYR pro που διεξάγεται στο Όστιν των ΗΠΑ.

του Σούλη Μέζου

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στον τελικό των 200μ. ελεύθερο και με επίδοση 1:51.04 μοιράστηκε την έκτη θέση με τον συναθλητή του στο Νορθ Καρολάινα Στέιτ, Άντον Ίψεν. Νικητής του τελικού ήταν ο Αμερικανός Ζέιν Γκροθ κολυμπώντας σε 1:48.18.
Στα 100μ. πεταλούδα ο Βαζαίος κολύμπησε στον τελικό Β και έκανε την ενδέκατη επίδοση με 54.75 με τον Τζακ Κόγκερ να κερδίζει με 51.80.
Τη 13η θέση κατέλαβε ο Νίκος Σοφιανίδης στα 200μ. ύπτιο με 2:04.50 και τους Αμερικανούς Ράιαν Μέρφι και Τζέικομπ Πίμπλι να κάνουν πολύ καλή για την εποχή κούρσα με 1:56.11 και 1:56.40 αντίστοιχα.
Η δεύτερη μέρα των αγώνων, θα ξεκινήσει με τον προκριματικό των 100μ. ύπτιο στις γυναίκες, με την Ελεάννα Κουτσουβέλη να έχει δηλωθεί με 1:03.80. Στο αγώνισμα των ανδρών θα πέσει τόσο ο Σοφιανίδης (με 54.43 έχει την 6η επίδοση) όσο και ο Βαζαίος (57.58). Ο τελευταίος, θα πέσει λίγη ώρα αργότερα και στα 100μ. ελεύθερο (50.90) και λίγα λεπτά μόνο αργότερα θα κολυμπήσει και στα 200μ. μεικτής όπου έχει δηλωθεί με την τρίτη επίδοση (1:57.98) και θα κοντραριστεί με τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Τσέιζ Κάλιζ.