Αποστολή Βουδαπέστη: 7η η Εθνική που επικεντρώνεται στο προ-Ολυμπιακό

Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης η Εθνική ομάδα των ανδρών που επικράτησε επί της Ρωσίας 11-9.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για την Εθνική που δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ και δύο φορές ισοφάρισε (Αργυρόπουλος, Μουρίκης) για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 2-2.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Εθνική πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (4-2) χάρη στα γκολ των Αργυρόπουλου και Γενηδουνιά. Οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 4-4 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Βλαχόπουλο να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω για την Εθνική και να κάνει το 5-4.
Το ίδιο μοτίβο ακολουθήθηκε και στην τρίτη περίοδο. Η Εθνική έκανε το +1 και η Ρωσία ισοφάριζε με το επί μέρους σκορ να είναι 3-3 και το συνολικό 8-7 για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου.
Στο 3:54 πριν από τη λήξη του αγώνα, με γκολ του Σεργκέι Λισούνοφ η Ρωσία πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από 27 λεπτά κάνοντας το 9-8. Ακολούθησε όμως ένα σερί της Εθνικής με τρία αναπάντητα γκολ των Γούνα, Φουντούλη και Γενηδουνιά για να γίνει το 11-9.
Με τη νίκη αυτή, η Εθνική καταλαμβάνει την 7η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή της στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά.
Οκτάλεπτα 2-2, 1-3, 3-3, 2-3
Ρωσία (Σεργκέι Εβστιγκνέεφ) Κάρκοφ 4, Μερκούλοφ 1, Μπίκοφ 1, Λισούνοφ 1, Σούτσκοφ 1, Μερκούλοφ 1.
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος) Γενηδουνιάς 2, Αργυρόπουλος 3, Μουρίκης 2, Βλαχόπουλος 1, Φουντούλης 1, Γούνας 2.