Α1 γυναικών: Άλωσε (και) τη Νάξο ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 στη Νάξο, αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να επικρατήσει του Πανναξιακού στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Κομβικό ήταν το β’ σετ όπου το 24-21 του Πανναξιακού έγινε 24-26 (με σερβίς της Κοσμά), αλλά οι γηπεδούχες μείωσαν εύκολα σε 1-2 και πήραν στις λεπτομέρειες το δ’ με τον Παναθηναϊκό στο τάι μπρέικ να ξεφεύγει με 6-10 και να παίρνει τη νίκη.

Απόστολος Οικονόμου (Πανναξιακός ΑΟΝ): «Καταρχήν συγχαρητήρια στις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε δίκαια αλλά αξίζει πολλά μπράβο και η δικιά μου ομάδα. Σε κάποιες στιγμές του αγώνα έγινε πολύ όμορφο βόλεϊ. Ξεκινήσαμε νωθρά το παιχνίδι, δεν πιέσαμε στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και η πασαδόρος με καλή υποδοχή είχε πολλές καλές επιλογές στην επίθεση. Από τα μέσα του δεύτερου σετ πιέσαμε, οργανωθήκαμε στο μπλοκ-άμυνα και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός λόγω εμπειρίας

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Πήραμε ένα πλεονέκτημα στο 2-0 αλλά το δώσαμε πίσω στον Πανναξιακό. Πήραμε όμως τη νίκη και αυτό έχει σημασία. Από την εμφάνιση δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος, κάναμε πολλά λάθη ειδικά στην επίθεση και δώσαμε δικαίωμα στον αντίπαλο».

Τα σετ: 2-3 (18-25, 24-26, 25-17, 26-24, 08-15)
*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Οικονόμου): Μίλεν 19 (15/48 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 25% άριστες), Αμαράλ 26 (21/51 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 33% υπ. – 4% άριστες), Παπαδοπούλου 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουέντα 6 (5/24 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 17% άριστες), Μαλουσάρη 1 (1 μπλοκ), Αργυρίου 12 (8/21 επ., 4 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 46% υπ. – 23% άριστες), Τζαγκαράκη (λ, 29% υπ. – 7% άριστες), Νώτη 1 (1/1 επ.), Τόλιου, Γιαννέλου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοσμά 18 (14/38 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Καλαντάτζε 14 (9/18 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (9/38 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 22 (21/65 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 34% άριστες), Κελεσίδη 13 (10/13 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. – 35% άριστες), Διώτη 1 (1 άσσος), Κωνσταντέλλου, Φακοπουλίδου.