Α1 γυναικών: Μεγάλη ανατροπή Ολυμπιακού, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, σε ένα άκρως τρελό κι απίθανο ματς.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ στην παράταση και στο τρίτο βρέθηκε να προηγείται με 8-17, όμως το 1-2 δεν έγινε ποτέ, καθώς κόλλησε στα σερβίς της Ζιβογίνοβιτς, οι αλλαγές του Μάσεκ δεν πρόσφεραν τίποτα κι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-18 (σερί 13-1!!!) για να πάρει το σετ και τελικά και τη νίκη.

Σ’ αυτή την πρώτη επίσημη ιστορικά κόντρα των δύο ομάδων σε επίπεδο γυναικών, τα είδαμε πραγματικά όλα με κορυφαία στιγμή την απίθανη ανατροπή στο τρίτο σετ που έκρινε εν πολλοίς και το ματς.

Ο ΠΑΟΚ καθοδηγούμενος από την Αλμπουκέρκι πήρε το πρώτο σετ στην… παράταση, καθώς αν και προηγήθηκε με 11-15, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και είχε σετ μπολ με χαμένη κόντρα της Χίπε, για γίνει στο 26-25, 26-28 με μπλοκ της Πολυνοπούλου και επίθεση της Κατσορόφσκα.

Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-8, όμως ο Ολυμπιακός άρχισε να λειτουργεί στο μπλοκ, πίεσε την ασπρόμαυρη υποδοχή και προσπέρασε με 12-11 για να πάρει το σετ με 25-14 (σερί 21-6!).

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο γ’ σετ όταν το 5-2 έγινε 7-8 και 8-17, όμως έμεινε στη μέση καθώς τα σερβίς της Ζιβογίνοβιτς έφεταν το σκορ στο 19-18 (είχε πάρει πόντο ο ΠΑΟΚ κάνοντας το 12-18). Ο προπονητής του ΠΑΟΚ πήρε ατ δύο τάιμ άουτ, έκανε διπλή αλλαγή, έβαλε και την Κλέπκου αντί της Χαντάβα, αλλά και βελτίωση δεν είδε και ξέχασε να τις επαναφέρει με τον Ολυμπιακό (με ασταμάτητη τη Χουντ επιθετικά) να παίρνει το σετ.

Στο δ’ σετ φάνηκε ότι το ματς τελείωσε όταν το σκορ έγινε 9-3, αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε ισοφαρίζοντας σε 12-12 και μέχρι το 19-20 ήταν μέσα στο ματς, όμως εκεί η Χίπε βοήθησε τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 3-0 (22-20) και στο 24-22 η Ζιβογίνοβιτς έδωσε οριστικό τέλος στο ματς.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και η πρώτη φορά που παίξαμε με τον ΠΑΟΚ. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον τρόπο που παίξαμε σήμερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που παλέψαμε, αμυνθήκαμε και προσπαθήσαμε. Από πλευράς ποιότητας απόδοσης όχι μόνο σήμερα αλλά από το ξεκίνημα της σεζόν δεν βρισκόμαστε στο υψηλό επίπεδο που θέλουμε. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ψυχολογικό τομέα αφού η ομάδα μας δείχνει πολύ καλύτερη εικόνα στις προπονήσεις. Ξέρω ότι η προπόνηση είναι διαφορετικό πράγμα από τους αγώνες αλλά πρέπει να το δουλέψουμε αρκετά το γεγονός αυτό».

Μίχαλ Μάσεκ (ΠΑΟΚ): «Όταν δεν έχουμε καλή υποδοχή δεν αναπτυσσόμαστε καλά στην επίθεση και δυσκολευόμαστε να τελειώσουμε φάσεις. Αυτό έγινε και στο τρίτο σετ στο 17-8 που προηγηθήκαμε. Δεν τελειώναμε καμία μπάλα και αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημά μας. Η Ζιβογίνοβιτς και η Χουντ έπαιξαν πολύ καλά, η Χαντάβα και η Κατσορόφσκα δεν ήταν σε αυτό το επίπεδο σήμερα στην επίθεση, αλλά ακόμα είναι η αρχή του πρωταθλήματος. Δεν παίξαμε καλά σήμερα, αλλά καταφέραμε σε αρκετά σημεία να τους κοντράρουμε και αυτό κρατάω από το παιχνίδι».

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (12/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 17% άριστες), Χουντ 18 (16/32 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 22 (20/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (6/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3 άσσοι), Πολυνοπούλου 11 (5/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Έρτσεν 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 7 (4/23 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου (0/7 επ., 40% υπ. – 20% άριστες).