Α1 γυναικών: Θρίαμβος ΠΑΟ επί του ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε μετά από 2 χρόνια στην Α1 και υπενθύμισε στον φιλόδοξο ΠΑΟΚ πόσο βαριά φανέλα έχει επικρατώντας με 3-2 στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Το παιχνίδι θύμισε αρκετά το πρόσφατο φιλικό που είχαν δώσει οι δύο ομάδες στα «Νομίκεια» με τη διαφορά ότι ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε εξαιρετικά διαβασμένος και στο σερβίς του όλες οι μπάλες πήγαιναν στις Χαντάβα (34 υποδοχές), Μυρίδου (33 υποδοχές) με την Κατσορόβσκα να έχει μόλις 9 και τον ΠΑΟΚ να κάνει στα δυο πρώτα σετ 21 λάθη και να βρίσκεται απολύτως φυσιολογικά πίσω στο σκορ με 2-0!

Μάλιστα ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 10-3 στις αρχές του γ’ σετ, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ ξύπνισε και την Έρζεν να μπαίνει στην εξίσωση της επίθεσης του ΠΑΟΚ το ματς γύρισε… Ο Δικέφαλςο ισοφάρισε στο 14-14 και πήρε το σετ με 19-25 (σερί 9-22!), ενώ μικρότερη ανατροπή έκανε και στο δ’ σετ όπου ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 16-13, αλλά στην τελική ευθεία του σετ ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ουσιαστικός (η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τους 11 από τους 13 άσους της σ’ αυτά τα δύο σετ).

Στο τάι μπρέικ όμως τη διαφορά έκανε η επίθεση, καθώς μπορεί ο ΠΑΟΚ να προηγήθηκε με 3-5, αλλά ο ΠΑΟ γρήγορα το έφερε τούμπα (8-5) και ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να πλησιάσει ξανά καθώς μπορεί να έκανε μόλις 1 λάθος στο 5ο σετ, αλλά είχε 35% στην επίθεση, ενώ ο ΠΑΟ 52%.

Γενικά ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη (35 έναντι 30, ενώ τα 18 ήταν στην επίθεση με τον ΠΑΟ να έχει μόλις 7) ενώ είχε τρομερό πρόβλημα στην κόντρα μπάλα καθώς αν και έβγαλε 72 άμυνες είχε μόλις 24% αποτελεσματικότητα), ενώ ο ΠΑΟ (σε 71 άμυνες) είχε 39%!

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει τις ψηλές θέσεις της βαθμολογίες στο πρωτάθλημα. Εμείς είχαμε ένα επιπλέον άγχος γιατί παίζαμε για πρώτη φορά στην έδρα μας με τον κόσμο μας κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Καταφέραμε και κάναμε δύο σετ εξαιρετικά αλλά στο τρίτο κάναμε μια κοιλιά που μας στοίχισε. Ωστόσο καταφέραμε και επανήλθαμε στο πέμπτο σετ που ήταν και το πιο σημαντικό», τόνισε ο Κυριάκος Καμπερίδης ενώ ο Μίχαλ Μάσεκ σημείωσε: «Περιμέναμε ένα σκληρό παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός είναι καλή ομάδα, έπαιξε ελεύθερα και είχε λύσεις. Είμαι απογοητευμένος για τα δυο πρώτα σετ, δεν μπορώ να το εξηγήσω. Στα δυο πρώτα σετ δεν παίξαμε και πρέπει αυτό να το αναλύσουμε και είναι κάτι που δεν πρέπει να ξανασυμβεί. Από την άλλη, πήραμε έναν βαθμό, αν και ήρθαμε εδώ για να νικήσουμε, ωστόσο κρατάμε αυτό και συνεχίζουμε».

Τα σετ: 25-20, 25-14, 19-25, 20-25, 15-11
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοσμά 17 (12/27 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Καλαντάτζε 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (8/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πότοκαρ 19 (19/44 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Κελεσίδη 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 52% υπ. – 31% άριστες), Διώτη 1 (1/4 επ.), Κωνσταντέλου 1 (1 μπλοκ), Βογιατζόγλου, Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 1 (1/1 επ.), Πολυνοπούλου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 17 (7/15 επ., 6 άσσοι, 4 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 29% άριστες), Έρτσεν 13 (8/24 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 12 (11/42 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 29% άριστες) / Μυρίδου (λ, 55% υπ. – 39% άριστες), Ξανθοπούλου (λ, 67% υπ. – 56% άριστες), Κιόση 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου (20% υπ. – 20% άριστες).