Α1 γυναικών: Νίκη για Ολυμπιακό και ΑΝΟ Γλυφάδας

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο Ηράκλειο και νίκησε άνετα τον ΝΟ Ρεθύμνου, με σκορ 22-2 ενώ την νίκη κόντρα στον Εθνικό Πειραιώς με 10-8 πήρε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας υδατοσφαίρισης γυναικών.

Εύκολη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός έναντι στον ΝΟ Ρεθύμνου αφού το σύνολο του Χάρη Παυλίδη είχε την υπεροχή από το πρώτο οκτάλεπτο (7-0), ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 13-0. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι 22-2 υπέρ των ερυθρολεύκων. Πρώτες σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη και η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που πέτυχαν από 5 τέρματα.

Τη νίκη κόντρα στον Εθνικό Πειραιώς πήρε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, στο κολυμβητήριο “Αντώνης Δημητρόπουλος”. Η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα, προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα του ενός γκολ και στο τέλος του ημιχρόνου (3-2). Στην τρίτη περίοδο ο Εθνικός ισοφάρισε σε 5-5, όμως λίγο πριν την εκπνοή του οκταλέπτου ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (6-5). Στην τελευταία περίοδο ο Εθνικός δεν κατάφερε να αντιδράσει, με την ομάδα της Γλυφάδας να παίρνει την νίκη με 10-8.

Οκτάλεπτα 0-7, 0-6, 2-4, 0-5
ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Κυριακάκη Κ., Φραγκιουδάκη, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά, Συριανόγλου, Ζοφώλη 1, Λιμπιτάκη Σ., Φαρμάκη Ε. 1, Λιμπιτάκη Α., Παναγιωτάκη, Παντελιδάκη, Παπαδάκη, Φραγγελάκη.
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Φουντωτού, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου 3, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 5, Σιούτη 1, Δούλη 2, Πλευρίτου Β. 1, Χαλδαίου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Δουρέκα.

Οκτάλεπτα 1-0, 2-2, 3-3, 4-3
ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου Π. 2, Κοσμά, Γιαμπασάκου, Μαμόγλου 3, Κόλλια 1, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου 1, Κοκκινάκη 1, Μαστρόκαλλου, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Θωμοπούλου, Χριστοδούλου.
Εθνικός Πειραιώς (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη Α., Κωνσταντοπούλου, Τζελέπη 1, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, Κους Κούμπα 4, Ρουμελιώτη, Γκοτζιά, Ζαφειράκη, Αναγνώστου 1, Μπερίκου 1.