ΤΡΕΞΙΜΟ

Αφρικάνικη υπεροχή στη Βοστόνη

Με την Αιθιοπία και την Κένυα να μοιράζονται τα μετάλλια σε άντρες και γυναίκες, ολοκληρώθηκε ο 119ος μαραθώνιος της Βοστόνης. Ο Λελίσα Ντεσίσα ήταν ο θριαμβευτής στους άνδρες με 2:09:17, ενώ στις γυναίκες η Κάρολαϊν Ροτίς τερμάτισε πρώτη σε 2:24:55.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Δύο Αμερικανοί δρομείς έκαναν ότι μπορούσαν για να πανηγυρίσουν μαζί τους οι 500.000 θεατές που παρακολούθησαν τον αγώνα, ωστόσο όμως ο Μεμπ Κεφλετζίγκι δεν κατάφερε να επαναλάβει τον περσινό του θρίαμβο τερματίζοντας στην 8η θέση με 2:12:42, πίσω από τον 1ο Αμερικανό, Ντέιθαν Ρίτζανχαϊμ ο οποίος ήταν 7ος με 2:11:20. Πίσω από τον νικητή Ντεσίσα που ήταν ο νικητης και το 2013, τη 2η θέση κατέλαβε ο επίσης Αιθίοπας Γεμανέ Αντχανέ Τσεγκάι με 2:09:48, ενώ τρίτος ήταν ο Κενυάτης Γουίλσον Τσεμπέτ με 2:10:22. Πρώτος Ευρωπαίος, ο Ουκρανός Βιτάλι Σαφάρ με 2:13:52 στη 10η θέση.
Στις γυναίκες, η Ροτίς χρειάστηκε να κάνει σπριντ στο τέλος για να νικησει τη Μαρέ Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία. Η Ροτίς τερμάτισε σε 2:24:55 και η Ντιμπάμπα σε 2:24:59. Στην τρίτη θέση επίσς από την Αιθιοπία η Μπουζουνές Ντεμπά με 2:25:09. Πρώτη Αμερικανίδα η Ντεσιρέ Λίντεν στην 4η θέση με 2:25:39. Πρώτη Ευρωπαία η Λευκορωσίδα Αλεξάντρα Ντουλίμπα στην 11η θέση με 2:29:23.