Άγγιξε την… ιστορία

Πολύ κοντά στο να γράψει ιστορία βρέθηκε ο Ολυμπιακός που αν και πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση ηττήθηκε τελικά με 3-1 από την Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «16» του CEV cup.

Οι ερυθρόλευκες πήραν το πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 20-22 στο δεύτερο, αλλά τα τρομερά σερβίς της Μέινερς κράτησαν ζωντανή την Γαλατά και της επέτρεψαν να πάρει τη νίκη, ωστόσο ο Ολυμπιακός την ερχόμενη Τρίτη στο κατάμεστο κλειστό του Ρέντη θα έχει και δεύτερη ευκαιρία αρκεί να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να κατακτήσει και το δεύτερο σετ.
Η ουσία βέβαια είναι ότι ο Ολυμπιακός σήμερα στάθηκε σαν ίσος προς ίσο απέναντι σε μια ομάδα που έχει μπάτζετ δέκα (ή και περισσότερες φορές) μεγαλύτερο κι αν δεν βρισκόταν στο σερβίς στο 20-22 του δεύτερου σετ η Ολλανδέζα Φλόρτι Μέινερς ίσως τώρα να γράφαμε για τη μεγαλύτερη νίκη σε συλλογικό επίπεδο στο γυναικείο βόλεϊ.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ αφού δεν άφησε την Γαλατά να ξεφύγει μετέτρεψε το 21-21 σε 21-24 και παρόλο που οι Τουρκάλες μείωσαν στον πόντο η Μπραμπόροβα τελείωσε το σετ. Η ελληνική ομάδα παίζοντας πλέον στα όρια της έφερε σε δύσκολη θέση την Γαλατά φτάνοντας να προηγείται με 20-22 στο δεύτερο σετ, αλλά στην επόμενη φάση έγινε το 21-22 και η Μέινερς πήγε στο σερβίς αποδεικνύοντας για πιο λόγο η «Τζιμ Μπομ» την πληρώνει 500.000 ευρώ.
Η Ολλανδέζα με τρεις ρουκέτες από το σερβίς έκανε το σκορ 24-22, η Γαλατά ισοφάρισε σε 1-1 κι αφού πήρε εύκολα (μετά το 13-11) το τρίτο σετ ακολούθησε νέα μάχη στο τέταρτο.
Ο Ολυμπιακός έχοντας βρει ξανά την ηρεμία του ήταν μέσα στο σετ μέχρι το 20-19, αλλά εκεί χάθηκε η ποιότητα στην υποδοχή, το σκορ έγινε 23-19 και η Τούρκικη ομάδα πήρε τη νίκη.

Παρά την ήττα ο Γιάννης Νικολάκης δήλωσε περήφανος για την ομάδα του, μοίρασε συγχαρητήρια στα κορίτσια του κι αναφερόμενος στην ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης τόνισε: «Δεν θέλω να μιλήσω για ελπίδες πρόκρισης, αλλά σίγουρα το σημερινό παιχνίδι δημιούργησε ελπίδες πίστης στην ομάδα. Πιέσαμε την Γαλατά παίζοντας στα όρια μας και χάσαμε με ψηλά το κεφάλι. Το σίγουρο όμως είναι επίσης ότι η Γαλατά θα έρθει πιο προετοιμασμένη στο δεύτερο παιχνίδι όπου και πάλι θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια ανάλογη εμφάνιση»

Τα σετ 23-25, 25-22, 25-16, 25-22
Γαλατάσαραϊ (Μπαρμπολίνι) Μέινερς 25 (20/43 επ., 5 άσοι. 55% υπ. – 21% άριστες), Κάλατς 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Μποσέτι 6 (5/15 επ.,1 μπλοκ, 56% υπ. – 38% άριστες), Αλίκαγια 1 (1 άσο), Τσεντόνι 19 (16/39 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκιουρκαγιανάκ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Γκιουνεϊλιγκί –λ (61% υπ. 0 50% άριστες) /  Αιντινλάρ 2 (2 μπλοκ), Γκουτς 1 (1/4 επ., 11% υπ. – 00% άριστες).
Ολυμπιακός (Νικολάκης) Γιώτα 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 12 (10/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 19% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (12/28 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. – 24% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Μποσκάτσι 19 (11/28 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Κονόμι –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Λαμπρούση 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα.