Άγγιξε το παγκόσμιο ρεκόρ η Ικέε

Ένα μήνα μετά το παγκόσμιο ρεκόρ νεανίδων που σημείωσε στα 50μ. ελεύθερο σε 50άρα πισίνα, η Ρικάκο Ικέε λίγο έλειψε να επαναλάβει το κατόρθωμά της σε 25άρα πισίνα αυτή τη φορά.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η 16χρονη κολυμβήτρια συμμετείχε στο ιαπωνικό κύπελλο και έκανε χρόνο 24.05 το οποίο αποτελεί εθνικό ρεκόρ καθώς ξεπέρασε το 24.22 που είχε πετύχει η Μίκι Ουσίντα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας το 2014. Παράλληλα η Ικέε πλησίασε το παγκόσμιο ρεκόρ νεανίδων που είναι 24.00 και κατέχει η Κινέζα Ζου Μενγκούι από τον Σεπτέμβριο του 2016. Το ιαπωνικό κύπελλο ήταν η τελευταία στάση πριν το πρωτάθλημα Ιαπωνίας από το οποίο θα προκύψει η ομάδα που θα ταξιδέψει στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Η Ικέε θα κολυμπήσει σε 50/100/200μ. ελεύθερο και σε 50/100μ. πεταλούδα όπου και στα πέντε κατέχει το εθνικό ρεκόρ. Η 16χρονη θεωρείται φαινόμενο στην παγκόσμια κολύμβηση. Κατέλαβε την έκτη θέση στα 100μ. πεταλούδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες κάνοντας τρεις φορές ρεκόρ Ιαπωνίας και λίγους μήνες μετά κατέκτησε τρία χάλκινα μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας.