Γύρος Ισπανίας: Αγκαλιά με τον τίτλο ο Ρόγκλιτς

Ο Νταβίντ Γκοντό ήταν ο νικητής του 17ου και προτελευταίου ετάπ του ποδηλατικού Γύρου Ισπανίας, όμως ο Πρίμοζ Ρόγκλιτς είναι αυτό που μάλλον πανηγυρίζει περισσότερο.

Ο Γκοντό τερμάτισε σε 4:54:32 αφήνοντας 28 δευτερόλεπτα πίσω τον δεύτερο Τζίνο Μάντερ. Ο Ρίτσαρντ Καραπάζ έκανε ότι ήταν δυνατό για να μειώσει τη διαφορά από τον Πρίμοζ Ρόγκλιτς, αλλά τα κατάφερε κατά το ήμισυ. Ξεκίνησε το 17ο ετάπ 45 δευτερόλεπτα πίσω από τον Σλοβένο και το ολοκλήρωσε με τη διαφορά να βρίσκεται πλέον στα 24 δευτερόλεπτα.
Ωστόσο το τελευταίο ετάπ του αγώνα που διεξάγεται αύριο, είναι μια επίπεδη διαδρομή 124,2 χιλιομέτρων από τη Ζαρζουέλα στη Μαδρίτη. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο Ρόγκλιτς θα καταφέρει να διατηρήσει τη διαφορά και μαζί τον τίτλο που κέρδισε πέρσι.