Αγχωτική νίκη για τον Ολυμπιακό

Με άγχος και μεγάλη δυσκολία έφτασε στη νίκη με 8-7 επί της Γιαντράν Χέρτζεκ Νόβι από το Μαυροβούνιο ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του τσάμπιονς λιγκ στην υδατοσφαίριση.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν με το γκολ του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη, στο 1:27 πριν από τη λήξη του αγώνα, να φτάσουν στο πολύτιμο τρίποντο και να διατηρήσουν το απόλυτο των νικών, δηλαδή το 3 στα 3, αλλά και την πρωτιά στη βαθμολογία του Ομίλου. Ο Ολυμπιακός ήταν καλός στην άμυνα, αλλά προβλημάτισε για την απόδοσή του επιθετικά σε κρίσιμα διαστήματα, ιδίως στον παίκτη παραπάνω.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 3-1, έχοντας σε μεγάλη μέρα το Γιόκοβιτς (πέτυχε συνολικά 4 γκολ) και 4-3 στο ημίχρονο. Οι Μαυροβούνοι κατάφεραν να ισορροπήσουν, εκμεταλλευόμενοι τη δυστοκία του Ολυμπαικού επιθετικά και έφτασαν να προηγούνται με 5-4 και 6-5.

Στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδας βελτιώθηκαν, ισοφάρισαν και ο Μίτροβιτς έδωσε προβάδισμα για το 7-6. Ο Πέτκοβιτς απάντησε και ο Ολυμπιακός έχασε δύο ευκαιρίες σε παίκτη παραπάνω, ενώ χρειάστηκε μια πολύ καλή επέμβαση του Ζερδεβά. Ο Αργυρόπουλος – Κανακάκης σκόραρε για το 8-7 με τον ίδιο να χάνει τεράστια ευκαιρία στην κόντρα στην επόμενη φάση. Οι ερυθρόλευκοι έκλεψαν την μπάλα από το φουνταριστό στην τελευταία επίθεση της Γιαντράν κρατώντας τη νίκη.

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 2-3, 2-1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς, Γιόκοβιτς 4, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Μίτροβιτς 2, Ζιβογίνοβιτς.
ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΧΕΡΤΖΕΓΚ ΝΟΒΙ (Πέταρ Ραντάνοβιτς): Τεσάνοβιτς Π., Τσάγκαλι, Πόπαντιτς 1, Ομπράντοβιτς Ντ., Μπανίσεβιτς 1, Αβιέρκα, Ράντοβιτς Νταν., Βουτσούροβιτς, Ράντοβιτς Ν. 3, Σπάιτς, Μπρκιτς, Πέτκοβιτς 2, Ντούροβιτς.