Αήττητοι συνεχίζουν ΝΟΒ και Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος απέδρασε από την έδρα του Παναθηναϊκού επικρατώντας 14-10 και έκανε το 4/4, όπως και η Βουλιαγμένη, που νίκησε την Χίο με 12-2 για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Πρώτη νίκη για το ΝΟ Χανίων

Τα Χανιά  χάρη στην πρώτη περίοδο δημιούργησαν μια διαφορά ασφαλείας δύο γκολ, με τα οποία προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (5-7). Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά τους στα τρία γκολ (7-4) στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, ενώ παρότι ο ΟΥΚ Βόλου μείωσε κατά ένα γκολ (4-3), οι Κρητικοί διατήρησαν το προβάδισμα τους και επικράτησαν με 11-13, σημειώνοντας την πρώτη του; νίκη στην φετινή σεζόν. Η Θεσσαλική ομάδα κατέγραψε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Τα Χανιά υπενθυμίζουμε ότι έπαιζαν με τρεις απουσίες, αφού δεν είχαν στην διάθεση τους, τον Αγιωργούση λόγω κόκκινης κάρτας με τον Υδραικό, τον Πατάκη που έγινε πατέρας και τον Κούμη.
Οκτάλεπτα: 2-4, 3-3, 2-3, 4-3
ΟΥΚ Βόλου (Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος 2, Στεργίου Δ. 1, Ιωαννίδης 1, Μαρινάγης Χρ. 1, Στεργίου Γ. 1, Βλιώρας 1, Γλούμης Δ. Αράγια 5, Μαρινάγης Γ., Κουφιδάκης, Βαλτσιώτης, Μπομπός, Χάλαμ.
ΝΟ Χανίων (Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Πολύζος, Νικολαΐδης, Σπάχιτς 1, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης 5, Τοτ 3, Αποστολάκης, Ντε Φρέιτας Μαζοπάκης 3, Κουτρουλάκης Κονδολέων, Παππάς

Συνεχίζει αήττητη η Βουλιαγμένη

Tον πρώτο λόγο στον αγώνα από το πρώτο οκτάλεπτο είχε η Βουλιαγμένη, η οποία προηγήθηκε με έξι γκολ διαφορά (6-0). Οι γηπεδούχοι αύξησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν με 12-2, κάνοντας το 4/4, ενώ οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν για τέταρτη φορά σε ισάριθμους αγώνες.
Οκτάλεπτα: 6-0, 1-2, 1-0, 4-0
ΝΟ Βουλιαγμένης (Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Καστρινάκης Θ. , Αλαφραγκής  2, Γκιουβέτσης, Τρούλος 1, Πάπαριτς 1, Λόζινα 1, Καλογερόπουλος 2, Κωνσταντόπουλος, Καπότσης 1, Κουρούβανης, Σκουμπάκης 2, Ανδρεάδης, Kαστρινάκης Ν., Χαλυβόπουλος Αρ. 2
ΝΟ ΧΙΟΥ (Ντόσκας): Χόλλαντ, Μιμίδης 1, Γδύσης, Παππάς Κων., Παππάς Αλ., Κανδιόγλου 1, Χριστοφορίδης, Μαρουλάς, Κόλλιας, Κολαργυρός, Γαβαλάς, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ. Αμπαζής

Διπλό στη Θεσσαλονίκη για ΑΝΟΓ

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με ένα γκολ (2-1), οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 1-5 στο δεύτερο οκτάλεπτο (3-6). Η Γλυφάδα ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο είχε τον πρώτο λόγο και νίκησε εκτός έδρας με 8-15, πετυχαίνοντας την πρώτη φετινή της νίκη. Ο Άρης στα πρώτα τέσσερα ματς δεν κατάφερε να πάρει κάποιο πόντο στην νέα σεζόν.
Οκτάλεπτα: 2-1, 1-5, 3-2, 2-7
Άρης (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Ζιούτας, Βικάτος, Γιώρτσιος, Αλιαπούλιος, Νάνος 1, Ζίτνικ 1, Παυλίδης 4, Παπαμανωλιουδάκης 1, Σολογάνης 1, Κοστιουντσέκοβ, Σαλαμάνης, Κουνέλης, Καλαράς.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης, Τζελάτης 1, Μαυρωτάς Λ., Πούρος, Χατζηκυριακάκης 3, Δουρίδας 1, Γιαννόπουλος 3, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου 1, Φωτόπουλος 3,

Με ανατροπή ο Εθνικός

Εθνικός και ΠΑΟΚ εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τον Εθνικό να είναι μπροστά με 5-4 στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Αν και ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 1-2 και προηγήθηκε με ένα γκολ (7-8 5:35 για το τέλος αγώνα), αλλά ο Εθνικός με γκολ του Παπαδάγκωνα (4:37) και Βιτέλλα (4:08) ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε εντός έδρας με 9-8. Οι κυανόλευκοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 3-1, ενώ οι ασπρόμαυροι έπεσαν στο 1-3
Οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 1-2, 3-2
Εθνικός Πειραιά (Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 3, Βαλλιανάτος, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 2,  Παπαδόγκωνας 1, Βιττέλας 1, Δερμιτζάκης 1, Μπεριστιάνος, Χαραλαμπόπουλος, Γαρδέρης, Δροσόπουλος, Κόχειλας 1, Ζωγράφος
ΠΑΟΚ (Χατζηθεοδώρου): Αλειφτήρας, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης, Κεχαλάρης 3, Μιλάρντοβιτς 2, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π., Κούπμαν 3, Κουγιούνης, Πάτσικας, Ιωσήφ, Τόττης.

Δε χάνει ο Πανιώνιος

Παναθηναϊκός και Πανιώνιος ξεκίνησαν δυνατά στα πρώτα λεπτά, με τον Πανιώνιο να είναι μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (3-4). Οι κυανέρυθροι πάτησαν το γκάζι στην δεύτερη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 1-4 και προηγήθηκαν με τέσσερα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (4-8). Αν και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και επικράτησαν εκτός έδρας με 10-14. Ο Πανιώνιος συνέχισε και έκανε το 4/4, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 2-1.
Οκτάλεπτα: 3-4, 1-4, 4-4, 2-2
ΠΑΟ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς Θ., Δανούρδης, Παπαδημητρίου 1, Ξενάκης, Κουρλιάφτης 4, Καρακάσης, Ζερβουδάκης, Πανταζόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος 3, Παπαβασιλείου, Τριχά, Δευτεραίος, Εγνατιάδης.
Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 4, Μπουζαλάς, Ζουρίδης, Μπραΐμης, Νταλάπας, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης 1, Παπάκος 1, Μοσκόφ 5, Δήμου 1, Καπετανάκης 1, Καζάκος, Κουκουνάς, Μοσχοβέλης.