Αήττητος ο Ολυμπιακός, 4ος ο Υδραϊκός

Με τον Ολυμπιακό να κάνει το 22Χ22 και τον Παναθηναϊκό να… χαρίζει στον Υδραϊκό την τέταρτη θέση στη τελική βαθμολογία της κανονικής περιόδου, ολοκληρώθηκε η 22η και τελευταία αγωνιστίκή της Α1 των ανδρών στην υδατοσφαίριση.

του Ορέστη Κανελλόπουλου
waterpolonews.gr

Παναθηναϊκός – Εθνικός 8-5
Παρά την τιμωρία κεκλεισμένων των θυρών και με μεγάλες απουσίες αυτές των Κόνγουεϊ και Τοράκη, ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τον Εθνικό, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο με σκορ 8-5. Σε έναν αγώνα που ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση, λόγω αγώνα της Α2 που διεξαγόταν στις 15:00, Παναθηναϊκός και Εθνικός ξεκίνησαν νευρικά με το πρώτο οκτάλεπτο να λήγει 2-2.
Σημείο κλειδί ήταν το γκολ στο 5-4, όταν ο αειθαλής Γιώργος Αφρουδάκης εκμεταλλεύτηκε αμυντικό κενό της ομάδας του Φάνη Κουντουδιού και στη συνέχεια Καρούντζος και Πρίμορατς έδωσαν «αέρα» τριών γκολ στο «τριφύλλι», ενώ ο Αφρουδάκης έγραψε το 8-4, πριν ο Εθνικός μειώσει στο αποτέλεσμα με ωραίο συνδυασμό Χατζηκυριακάκη-Τζώρτζη. Έτσι, ο Εθνικός τερματίζει στην 5η θέση της Α1, ο Υδραϊκός στην 4η αφού νίκησε το Καλαμάκι και στα πλέι οφ που ξεκινούν την Τετάρτη, η ομάδα της Ύδρας έχει το πλεονέκτημα έδρας.
Από την άλλη, ο Τεό Λοράντος και οι παίκτες του θα αντιμετωπίσουν ως 3οι, τον 6ο ΠΑΟΚ, με πλεονέκτημα έδρας και με παρουσία φιλάθλων, αφού η τιμωρία με τρεις αγωνιστικές κεκλεισμένων των θυρών τελείωσε στο σημερινό παιχνίδι.
Οκτάλεπτα 2-2, 1-1, 2-1, 3-1
Παναθηναϊκός (Λοράντος) Καλογεράκος 1 Πρίμορατς 2 Καρούντζος 2, Αφρουδάκης 2, Δερμιτζάκης 1.
Εθνικός (Κουντουδιός) Χατζηκυριακάκης 2, Μίσιτς 2, Μπεριστιάνος 1.

ΝΟ Καλαμακίου – Υδραϊκός 5-12
Για ένα ημίχρονο ο Υδραϊκός τα βρήκε… σκούρα κόντρα στο Καλαμάκι, στο κολυμβητήριο του Αλίμου, όμως στη συνέχεια, με τον Κωνσταντίντο Φλέγκα να πραγματοποιεί σημαντικές αποκρούσεις, η ομάδα του Δημήτρη Μαυρωτά πήρε τη νίκη με σκορ 12-5. Παρά την ήττα, ο Αλέξης Σταϊκόπουλος και οι παίκτες του έδειξαν ξανά αξιόμαχοι, με μεγάλο συν την επιστροφή του Πίσσα στην αγωνιστική δράση και πλέον τα πλέι άουτ είναι σε πρώτο πλάνο για το Καλαμάκι, όπου με μια νίκη παραμένει στην Α1.
Να σημειωθεί ότι το τρίτο οκτάλεπτο έληξε μόνο 5-4 υπέρ του Υδραϊκού, με τους παίκτες του Δημήτρη Μαυρωτά να σκοράρουν επτά γκολ στην τέταρτη περίοδο, με τον Δανούρδη να σκοράρει τρία γκολ.
Οκτάλεπτα 2-2, 2-1, 0-2, 1-7
ΝΟ Καλαμακίου (Σταϊκόπουλος) Πίσσας 1, Δουδέσης 1, Κουρλιάφτης 1, Δερμιτζάκης 2.
Υδραϊκός (Μαυρωτάς) Λ.Μαυρωτάς 1, Δανούρδης 3, Μπλάνης 2, Φώσκολος 2, Βλοντάκης 1, Λιαπάκης 2, Στελάτος 1.

ΑΝΟ Γλυφάδας – Παλαιό Φάληρο 10-9
Σούπερ ντέρμπι στη Γλυφάδα, ανάμεσα σε ΑΝΟΓ και Παλαιό Φάληρο, με την ομάδα του Μάκη Βολτυράκη να κλείνει ιδανικά τη σεζόν, νικώντας στο τέλος με 10-9, ύστερα από γκολ του Νίκου Αλβέρτη στον παίκτη παραπάνω. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα δύο γκολ μέχρι το τέταρτο οκτάλεπτο, όταν το Φάληρο ισοφάρισε με γκολ από Θεωδορόπουλο και Φωκά, με τον Αλβέρτη να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.
Από την άλλη, το Παλαιό Φάληρο θα επιδιώξει τη απαιτούμενη μια νίκη κόντρα στην ΝΕΠ στα πλέι άουτ και ύστερα θα πανηγυρίσει την παραμονή του στην Α1.
Οκτάλεπτα 6-5, 1-1, 2-1, 1-2
ΑΝΟ Γλυφάδας (Βολτυράκης) Παπασηφάκης 3, Γιαννόπουλος 1, Παπούκας 1, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 1, Παπαδόπουλος 1, Σκουμπάκης 1, Παπαναστασίου 1.
Παλαιό Φάληρο () Γαρδίκας 2, Θεοδωρόπουλος 2, Αλεξίου 2, Χαριτάκης 1, Παναγούλης 1, Φωκάς 1.

ΓΣ Ηλιούπολης – ΝΟ Χίου 14-9
Αν και η αναμέτρηση δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, για τις δύο ομάδες, η Ηλιούπολη δήλωσε «παρών» ενόψει play out με την ηχηρή νίκη της επί της Χίου, με σκορ 14-9. Οι παίκτες του Άκη Κακαρνάκη έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγούμενοι με 3-0, 4-1 και 6-3, με τη Χίο να μειώνει σε 6-4, λίγο πριν το ημίχρονο. Στη συνέχεια, παρότι η ομάδα του Δημήτρη Σελετόπουλου συνήλθε και έφτασε το παιχνίδι στο 8-8, με τον Γκιουβέτση να σκοράρει σε κρίσιμα σημεία, Κολυβάς και Αθυμαρίτης έβαλαν ξανά μπροστά την Ηλιούπολη με 10-8 στο τρίτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο, η Ηλιούπολη ήταν καταιγιστική και άνοιξε τη διαφορά, παίρνοντας μια νίκη ψυχολογίας.
Οκτάλεπτα 4-1, 2-3, 4-4, 4-1
ΓΣ Ηλιούπολης (Κακαρνάκης) Κοντονής 1, Λαζαρής 4, Ζώρζος 2, Αθυμαρίτης 5, Κολυβάς 2.
ΝΟ Χίου (Σελετόπουλος) Μιμήδης 2, Τεσάνοβιτς 1, Καλαργυρός 1, Γκιουβέτσης 4, Φουντούλης 1.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 18-3
Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη κανονική περίοδο της Α1 ανδρών με νίκη και τώρα στρέφει την προσοχή του στα πλέι οφ της Α1. Ο πρωταθλητής, χωρίς τον Κυριάκο Ποντικέα, επιβλήθηκε με άνεση 18-3 του ΠΑΟΚ, στο Παπαστράτειο και πέτυχε το απόλυτο νικών στην κατηγορία, με τον Αλέξανδρο Γούνα σκοράρει τέσσερις φορές, ενώ για τον ΠΑΟΚ δυστυχώς ο Γιάννης Θωμάκος δεν σκόραρε, ώστε να φτάσει τα 1000 γκολ στην Α1, παραμένοντας ένα μακριά.
Οκτάλεπτα 5-1, 5-0, 4-0, 4-2
Ολυμπιακός (Βλάχος) Γούνας 4, Βλαχοπουλος 3, Μυλωνακης 3, Φουντούλης 2, Δερβίσης 2, Μουρίκης 2, Δελακας 1, Γεννηδουνιας 1.
ΠΑΟΚ (Βέργος) Κουτσιαλής 2, Τζελατης 1.

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΕ Πατρών 12-5
H Βουλιαγμένη είδε την… αγγαρεία στην Πάτρα, ως ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες της, οι οποίοι τα πήγαν περίφημα, με τη νίκη (12-5), να έρχεται άνετα.
Οκτάλεπτα 0-4, 3-0, 2-5, 0-3
ΝΕ Πατρών (Αναστασόπουλος) Βέρρας 1, Τουλγαρίδης 2, Καλιοράκης 1, Καλούδης 1.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Λούδης) Βουλγαράκης 4, Χυσοσπάθης 1 Δήμου 1, Πάτερος 1, Καπότσης 2, Παπαδόγκωνας 2, Παπαλουκάς 1.