Ακόμα ένας τελικός για τον Γκολομέεβ

Τα πρωινά προκριματικά της πρώτης μέρας του Μάρε Νόστρουμ στο Κανέτ της Γαλλίας ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να μετρά μια πρόκριση σε τελικό.

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε την πρόκριση για τον τελικό των 50μ. ελεύθερο κάνοντας 22.42. Με την επίδοση αυτή πέρασε ως 5ος με τον Μπεν Πράουντ να κάνει 22.25 και να είναι ο ταχύτερος όλων. Για χαλάρωμα έπεσε στο αγώνισμα ο Ανδρέας Βαζαίος που ολοκλήρωσε σε 24.62. Λίγη ώρα αργότερα ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου έπεσε και στο 100αρι της πεταλούδας και με 55.29 κατέλαβε την 25η θέση των προκριματικών. Ο Βρετανός Τζέιμς Γκάι κατέβηκε τα 53 δευτερόλεπτα κάνοντας 52.95.

Στα 50μ. ύπτιο των ανδρών, ο Απόστολος Χρήστου ολοκλήρωσε τον προκριματικό σε 26.23 για να καταλάβει την 9η θέση στη γενική κατάταξη παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό Β. Ο πιο γρήγορος των προκριματικών ήταν ο Μάικλ Άντριου που έκανε και ρεκόρ αγώνα με 24.79 και ήταν και ο μοναδικός που κατέβηκε τα 25 δευτερόλεπτα.