Ακόμα σκοράρουν

Το 37-2 του Ολυμπιακού επί του ΝΟΒΑ και τα 11 γκολ της Ασημάκη ήταν ό,τι πιο αξιοσημείωτο υπήρχε στην 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

του Άκη Ιωακείμογλου

Στο σχετικά πιο αμφίρροπο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών ο Εθνικός πέρασε νικηφόρα από τα Χανιά, κερδίζοντας με 13-10 το Ρέθυμνο. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 8-2 στο ημίχρονο, η κρητική ομάδα προσπάθησε να πλησιάσει και το μόνο που κατάφερε ως το τέλος ήταν να μειώσει τη διαφορά στο τελικό σκορ. Το αποτέλεσμα αυτό εδραιώνει την ομάδα του Πειραιά πίσω από τα δύο μεγαθήρια. Στο Παπαστράτειο οι αθλήτριες του Χάρη Παυλίδη ακόμα σκοράρουν. Απέναντι στον ελλιπή ΝΟΒΑ ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι και νίκησε με το εντυπωσιακό 37-2 με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να πετυχαίνει έντεκα γκολ. Οι οχτώ ηρωικές πολίστριες του Ηρακλή άντεξαν ένα ημίχρονο απέναντι στη Γλυφάδα και ηττήθηκαν τελικά με 11-6 στο Ποσειδώνιο της Θεσσαλονίκης, ενώ με το ευρύ 22-4 η Βουλιαγμένη νίκησε τον Τρίτωνα Αμαρουσίου.