Ακρόπολις: 2ο πανελλήνιο ρεκόρ η Ρακοπούλου τη 2η μέρα

Η δεύτερη μέρα τελικών του φετινού μίτινγκ «Ακρόπολις» ολοκληρώθηκε στο ΟΑΚΑ με την διεξαγωγή πέντε ατομικών αγωνισμάτων και την σκυταλοδρομία των 4Χ200μ ελεύθερο.

Στις σημερινές κούρσες ο Ζαχαριάδης απείλησε ακόμα ένα όριο για το ευρωπαϊκό εφήβων-νεανίδων της Ρώμης στο 400αρι ελεύθερο και η Νόρα Δράκου στο 50αρι ελεύθερο βελτίωσε τον φετινό της χρόνο και έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της αυριανής σκυταλοδρομίας. Επίσης, η αθλήτρια του ΑΣΚ Ντερή Αντωνία Ρακοπούλου μετά το χθεσινό πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων ‘Β στα 1500μ (17:21.45) ελεύθερο κατέρριψε ακόμα ένα στο 400αρι του ίδιου στυλ.

4Χ200μ ελεύθερο

• Στους άνδρες αγωνίστηκε μονάχα η ομάδα του ΠΑΟΚ η οποία με τους Φυκάτα, Βαγκντατζόγλου, Τσακτσίρας και Δανιήλ σημείωσαν χρόνο. 8:06.89. Δεν αγωνίστηκε τελικά η Εθνική ομάδα των ανδρών.
  • Στις γυναίκες η ομάδα που τερμάτισε πρώτη ήταν του KOΠΙ με επίδοση 8:45.57. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο ΑΟΠΦ με 8:49.57 και τρίτη ο ΑΣ Αστέρα με 8:56.59.

50μ ελεύθερο

• Στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Οδυσσέας Μελαδίνης με 22.62 με φετινό ρεκόρ. Το ασημένιο με 23.17 κατέκτησε ο Νικόλας Αντωνίου από την Κύπρο και το χάλκινο με 23.29 ο Ντάβιντ Αμπεσάντζε από τη Γεωργία.
  • Η Νόρα Δράκου ήταν η νικήτρια της κούρσας και με 25.31, βελτίωσε το 26.04 που κολύμπησε το πρωί, έκανε φετινό και έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση. Η Κύπρια Κάλια Αντωνίου και η Βασιλική Μπακά ακολούθησαν με 25.43 και 26.17 αντίστοιχα.

200μ πεταλούδα

• Στο 200αρι πεταλούδας ο Νίκος Ντάνος ολοκλήρωσε πρώτος σε 2:02.10 στον ‘Α τελικό. Με 2:02.49 ο Γιόβαν Λέκιτς από τη Βοσνία Ερζεγοβίνη ήταν δεύτερος και με 2:03.32 ο Γιάννης Κοντόβας ήταν τρίτος.
  • Το χρυσό μετάλλιο της κούρσας με 2:20.85 κατέκτησε η Αγγελική Ζαμαρία. Η Δήμητρα Τζιώρα κατέκτησε το ασημένιο με επίδοση 2:21.10 και η Νεφέλη Γιαννοπούλου το χάλκινο με 2:23.74.

100μ ύπτιο

• Ο Αρίων Ζιάμπρας με 57.81 τερμάτισε πρώτος ενώ ο Απόστολος Σίσκος με 57.86 και ο Σοφοκλής Μούγης από τη Κύπρο με 58.22 ακολούθησαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.
  • Η αθλήτρια του ΑΡΗ Βασιλική Κιρτσόγλου ακούμπησε πρώτη τον τοίχο με 1:04.54. Δεύτερη ήταν η Όλγα Ντάλα με 1:04.76 και τρίτη η Μαρία-Μελίνα Τροχαλάκη με 1:05.04.

400μ ελεύθερο

• Στον Ά τελικό των 400μ ο Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης ήταν ο νικητής της κούρσας και με 3:56.70, πλησίασε το τρίτο όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης (3:55.09) και έκανε ατομικό ρεκόρ. Προηγούμενο είχε 3:59.56 από το 2019. Ο Κύπριος Χρήστος Μανώλη (4:03.69) και ο Ηλίας Τσιφρίκας (4:03.92) ολοκλήρωσαν στη δεύτερη και τρίτη θέση.
  • Η Ξανθή Μητσάκου με 4:19.18 ήταν η νικήτρια της κούρσας και δεύτερη η Στυλιανή Απλάντη με 4:26.19. Τα βλέμματα όμως έκλεψε η Αντωνία Ρακοπούλου αφού κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων ‘Β με 4:28.90. Το προηγούμενο κρατούσε από το 2005 η Αλεξάνδρα Μάνιου με 4:29.61.

200μ πρόσθιο

• Το χρυσό μετάλλιο στους άνδρες κατέκτησε ο Βασίλης Σοφικίτης με 2:17.10 το οποίο αποτελεί και ατομικό ρεκόρ καθώς το προηγούμενο ήταν 2:19.10. Ασημένιος ήταν ο Δημήτρης Τσαλιάγκος με 2:18.00 και τρίτος ο Σάββας Θώμογλου με 2:18.86.
  • Στις γυναίκες στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ελένη Κοντογεώργου του ΟΣΦΠ με 2:33.70. Το ασημένιο κατέκτησε η Νικολέτα Παυλοπούλου του Ωκεανού με 2:34.13 και το χάλκινο η Χαρά Αγγελάκη επίσης του Ωκεανού με 2:36.75.