ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ακυρώνεται άλλο ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Δε θα διεξαχθεί τελικά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πυροβόλων όπλων που περιλάμβανε αγωνίσματα σκιτ και τραπ.

Δεν τη… γλίτωσε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πυροβόλων όπλων που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί αρχικά από τις 6 έως τις 20 Μαΐου στο Σατουρού της Γαλλίας και θα ήταν αγώνας πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο, καθώς έπεσε και αυτό θύμα του κορονοϊού. Ως και σήμερα που ανακοινώθηκε η ακύρωσή του δεν ήταν γνωστή η τύχη του πρωταθλήματος.
Τόσο το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25μ και 50μ όσο και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πυροβόλων θα διεξαχθούν τελικά από τις 23 Μαΐου έως τις 6 Ιουνίου του 2021 στο Όσιγιεκ της Κροατίας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Λονάτο Ντελ Γκάρντα της Ιταλίας ο Νικόλαος Μαυρομμάτης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο σκιτ και μαζί πήρε την Ολυμπιακή πρόκριση.