ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Αμφισβητεί την Μπάιλς

Η Σιμόν Μπάιλς ετοιμάζεται για τον πρώτο της αγώνα μετά τον θρίαμβο του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Εκεί θα βρεθεί απέναντί της η Μικάιλα Σκίνερ, που αμφισβητεί τα πρωτεία της συμπατριώτισσάς της.

του Άκη Ιωακείμογλου

Στις 7 Μαρτίου στο Άρλινγκτον του Τέξας θα πραγματοποιηθεί το αμερικανικό κύπελλο. Αυτός θα είναι ο πρώτος αγώνας της Σιμόν Μπάιλς μετά το θρίαμβό της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Νανίνγκ, όπου κατέκτησε τέσσερα χρυσά μετάλλια. Η Μπάιλς είναι φυσικά το μεγάλο φαβορί, ωστόσο η συμπατριώτισσά της Μικάιλα Σκίνερ αμφισβητεί την κυριαρχία της 17χρονης παγκόσμιας πρωταθλήτριας. «Δεν θεωρώ ότι είναι ανίκητη. Υποθέτω ότι θα πρέπει να το πάρω βήμα-βήμα και βλέπουμε», είπε χαρακτηριστικά η Σκίνερ. Η 18χρονη γυμνάστρια στον προκριματικό του σύνθετου ατομικού στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2014 ήταν έκτη, με 1.8 βαθμούς διαφορά από την Μπάιλς, ωστόσο δεν προκρίθηκε στον τελικό γιατί ήταν η τρίτη Αμερικανίδα στην κατάταξη και κάθε χώρα δικαιούνται μάξιμουμ δύο παρουσίες σε έναν τελικό.
Στους τελικούς των οργάνων ακολουθούσε κατά πόδας την Μπάιλς. Ήταν τρίτη στο άλμα και τέταρτη στο έδαφος με την Μπάιλς να παίρνε ασημένιο και χρυσό αντίστοιχα. Η παρουσία της παγκόσμιας πρωταθλήτριας αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, αφού θα παρουσιάσει νέα προγράμματα τόσο στο έδαφος όσο και στο αδύναμό της σημείο, τους ασύμμετρους ζυγούς.