Ανάσα για Παμβοχαϊκό, τρίποντο σωτηρίας ο Εθνικός

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 2-0, είχε τρία ματς μπολ στο τέταρτο σετ, αλλά τελικά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πανηγύρισε την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα και να πιάσει τον Παναθηναϊκό στους 8 βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδια λαθών (68 πόντοι, δηλαδή σχεδόν τρία σετ) ο Παμβοχαϊκός παρόλο που έχασε σημαντικές διαφορές στα δύο πρώτα σετ (16-12 και 16-11) κατάφερε να τα κατακτήσει, αλλά από το τρίτο σετ και μετά στην εξίσωση του αγώνα μπήκε και το μπλοκ της Κηφισιάς.
Από το ένα μπλοκ στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενοι έκαναν 9 στα δύο επόμενα και ειδικά στο τέταρτο σετ ήταν καθοριστικά καθώς ο Παμβοχαϊκός είχε τρία ματς μπολ για να πάρει το τρίποντο και δεν τα κατάφερε.
Παρά την ανατροπή όμως στο τάι μπρέικ η Κηφισιά έμεινε από δυνάμεις κι οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 19-25, 26-28, 15-9
Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας) Μουνίζ 7 (4/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ.-31% άριστες), Γκλάντστοουν 16 (9/16 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (5/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παλέντζας 29 (27/53 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 26% άριστες), Μοράλες 2 (2/2 επ.), Γκαράς –λ (50% υπ. – 41% άριστες) / Γεωργίου.
ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης) Νικολάκης 4 (1/1 επ., 1 άσο., 2 μπλοκ), Χαντ 32 (29/67 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 31% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 18 (11/13 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (9/19 επ., 61% υπ. – 33% άριστες), Κάπελλας –λ (45% υπ. – 18% άριστες) / Μανίκας, Παπαδόπουλος, Γαβριήλ.

Στην Καλλιθέα, ο Ηρακλής εμφανώς επηρεασμένος από την ταλαιπωρία που πέρασε χθες μέχρι να φτάσει στην Αθήνα λύγισε από τον Εθνικό που είχε σε μεγάλη μέρα τους Νάιτ, Μαντέκα.
Μετά το εύκολο 1-0 του Εθνικού, ο Γηραιός για τα επόμενα δύο σετ ήταν η ομάδα των τελευταίων εβδομάδων που είχε φτάσει στην 3η θέση, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 8-3 στο τρίτο σετ ροκάνισε τη διαφορά ισοφάρισε 23-23, ωστόσο το έχασε με 26-28.
Στο τέταρτο σετ οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 11-13, ο Εθνικός προσπέρασε 14-13 για να ξεφύγει με 22-17 και 24-19, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 24-22, αλλά να μην μπορεί να ολοκληρώσει την ανατροπή
Τα σετ: 25-19, 29-31, 28-26, 25-22
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας) Μαντέκας 16 (15/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Τουρνάκης 1 (1/3 επ.), Νάιτ 31 (23/40 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Σέιφερτ 11 (8/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 13 (13/31 επ., 56% υπ. – 38% άριστες), Αμπανόζ 8 (5/6 επ., 3 άσοι), Βολουδάκης –λ (62% υπ. – 42% άριστες) / Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης 2 (2/2 επ.), Ράμος, Δεληπρίμης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός) Αρμενάκης 26 (23/45 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/3 επ.), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Φέργκιουσον 13 (8/13 επ, 5 μπλοκ), Φωτιάδης 6 (3/6 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (10/25 επ, 58% υπ. – 37% άριστες), Μπαμπαλιούτας –λ (75% υπ. – 46% άριστες) /Μούχλιας, Ελευθερίου, Ευγενίδης 1 (1 άσο).
*Ο αγώνας Φοίνικας-Παναθηναϊκός μετατέθηκε για αύριο Κυριακή (13:00), καθώς λόγω του απαγορευτικού που δόθηκε στον απόπλου των πλοίων η αποστολή των πράσινων ταξίδεψε σήμερα για την Σύρο