Γύρος Ιταλίας: Ανατροπή λίγο πριν το φινάλε!

Το 18ο ετάπ του Τζίρο αναδείχθηκε τελικά και το καθοριστικό για την διαμόρφωση της γενικής κατάταξης καθώς ο Ζοάο Αλμέιδα έχασε μετά από 15 ετάπ, την πρώτη θέση. Η Sunweb από την άλλη πλευρά σήμερα πανηγύρισε για μία ροζ φανέλα και μία νίκη ετάπ.

της Σωτηρίας Στασινού

Η διαδρομή Πιντόλο-Στέλβιο έφερε μεγάλες ανατροπές στα αποτελέσματα του Τζίρο. Πολύ δύσκολη η «βασιλική» διαδρομή με πολύ κρύο και αναβάσεις, η οποία όμως σε συνδυασμό με το χιονισμένο τοπίο των βουνών εξισορροπούσε κάπως την κατάσταση.

Ο πρώτος ποδηλάτης που πέρασε την γραμμή τερματισμού για σήμερα, με χρόνο 6:03:03 ήταν ο Αυστραλός Τζάι Χίντλεϊ, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε ετάπ Γκραν Τουρ και βρίσκεται δεύτερος στη γενική κατάταξη. Ο ίδιος δήλωσε: «Είναι πολύ όμορφη μέρα σήμερα, με επικές αναβάσεις. Ακολούθησα το πλάνο, πήρα το ετάπ και είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό». Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο νικητής του 15ου ετάπ Τάο Γκέιγκεν Χάρτ (3ος GC) και στη τελευταία θέση της τριάδας βρέθηκε ο ποδηλάτης της Bahrain MC Laren Μπιλμπάο Πέλο με 46 δευτερόλεπτα διαφορά από τον πρώτο.

Απογοητευτικά βέβαια, ήταν τα αποτελέσματα για τον Ζοάο Αλμέιδα ο οποίος παρότι κατάφερε να φορέσει την ροζ φανέλα για 15 συνεχόμενα ετάπ την έχασε μόλις τρία ετάπ πριν φτάσει στο Μιλάνο. Στο σημερινό ετάπ ο Πορτογάλος έπεσε στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης 2:16 πίσω από τον Βίλκο Κέλντερμαν. Ο Ολλανδός, ο οποίος θα αγωνιστεί αύριο με την ροζ φανέλα δήλωσε: «Ήταν μία τρελή μέρα, υπερβολικά δύσκολη, η δυσκολότερη της ζωής μου. Ήταν τρομερή μάχη. Δεν θα μπορούσε να πάει καλύτερα για εμάς με τον Τζάι νικητή του ετάπ και εμένα στα ροζ. Τώρα ανακτούμε δυνάμεις και κάνουμε πλάνα και μετά βλέπουμε τι θα γίνει στα τελευταία στάδια».

Στο αυριανό προ τελευταίο ετάπ οι ποδηλάτες θα διανύσουν 258χλμ ενώ στο 20ο και τελευταίο, η διαδρομή θα αλλάξει εξαιτίας περιοριστικών μέτρων στη Γαλλία, βάζοντας τους ποδηλάτες να αγωνιστούν σε ένα ετάπ 181 χιλιομέτρων ανεβαίνοντας τρεις φορές μέχρι το Σεστριέρε.