ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ανεβαίνει η Καραχάλιου στο παγκόσμιο κύπελλο

Μπορεί στην Ελλάδα η ομοσπονδία της να την εγκαλεί, στη Μασσαλία όμως όπου διεξάγεται ο τελικός του παγκόσμιου κυπέλλου, η Βασιλεία Καραχάλιου επανέκαμψε και δείχνει έτοιμη να μπει στα μετάλλια.

Η πρωταθλήτρια των ράντιαλ, ξεκίνησε άσχημα σήμερα ολοκληρώνοντας στην 23η θέση την τρίτη ιστιοδρομία, όμως στην 4η ήταν εξαιρετική, τερμάτισε 3η και ανέβηκε στη 12η θέση της γενικής έχοντας 28 βαθμούς ποινής. Απέχει μόλις τρεις από την πρώτη δεκάδα και εννέα από την τριάδα των μεταλλίων και ενώ απομένουν έξι ιστιοδρομίες συν αυτήν των μεταλλίων. Η Βελγίδα Έμα Πλασέρ είναι σταθερά πρώτη με οκτώ βαθμούς ποινής και δεύτερη η Ουγγαρέζα Μαρία Έρντι με εννέα.
Στην 11η θέση υποχώρησε το δίδυμο Μάντη – Καγιαλή στην κατηγορία 470 καθώς σήμερα δεν ήταν μια καλή μέρα 11η και 13η θέση που τους έχουν φέρει στην 11η της γενικής με 23 βαθμούς παραμένοντας ωστόσο κοντά στα μετάλλια (14 βαθμούς οι Μπίλτσερ, Ράιαν).
Σταθερά καλές οι γυναίκες των 470, Μπόζη – Κλωναρίδου με δυο όγδοες θέσεις και με 21 βαθμούς στην 8η θέση της γενικής, απέχοντας μόλις οκτώ από την τριάδα των μεταλλίων.
Δεν ήταν καλή η μέρα για τον Μιτάκη στα φιν. Με μία ακύρωση και μία 12η θέση, υποχώρησε στη 12η της γενικής, αλλά και στην περίπτωση του Μιτάκη ισχύει το ότι είναι ακόμα πολύ νωρίς και έχει δρόμο ακόμα (έξι ιστιοδρομίες) για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα για την κούρσα των μεταλλίων.