ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ανεβαίνει ο Κοκκαλάνης

Μια μέρα ρεπό ήταν ότι καλύτερο από ότι φαίνεται για τον Βύρωνα Κοκκαλάνη ο οποίος σήμερα ήταν εξαιρετικός και πλέον βρίσκεται σε πορεία μεταλλίου, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των RS:Χ.

Η χθεσινή μέρα ήταν ημέρα ξεκούρασης για τους ιστιοπλόους που συμμετέχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ελιάτ του Ισραήλ. Σήμερα όμως διεξήχθησαν τρεις ιστιοδρομίες που ανέβασαν τον Βύρωνα Κοκκαλάνη 10 θέσεις στη γενική κατάταξη και να έφεραν μια ανάσα από τη δεκάδα που οδηγεί στα μετάλλια.
Ο Έλληνας ιστιοπλόος είχε μία 8η, μια 7η και μία 5η θέση σήμερα με αποτέλεσμα να φτάσει τους 47 βαθμούς ποινής που τον κατατάσσουν στην 11η θέση της γενικής βαθμολογίας. Στην 1η θέση βρίσκεται ο Πολωνός Πιοτρ Μίσκα με 21 βαθμούς ποινής για να τον ακολουθήσουν οι Λουί Γκιαρ με 32 και ο… γηπεδούχος Σαχάρ Ζουμπάρι με 31 επίσης.
Ο Κύπριος Ανδρέας Καριόλου δεν είχε καλή μέρα, καθώς με 25η, 33η και 26η θέση στις τρεις ιστιοδρομίες, βρέθηκε στην 31η θέση με 116 βαθμούς ποινής.
Στην κατηγορία Κ21, ο 17χρονος Κριστιάν Τριανταφύλου συνεχίζει στον ασημένιο στόλο καταλαμβάνοντας τη 13η θέση στη βαθμολογία με 120 βαθμούς ποινής.
Στις γυναίκες, η Αγγελικη Σκαρλάτου συμμετέχε στον ασημένιο στόλο όπου με 68 βαθμούς ποινής καταλαμβάνει την 7η θέση στη βαθμολογία.