STORY

Ανέβηκε στην κορυφή η ΑΕΚ

Έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, η ΑΕΚ κατέφερε να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας της μεγαλής κατηγορίας χάντμπολ των ανδρών, επικρατώντας επί του Άρη Νίκαιας.

12. Αρης Νίκαιας 0
*ΑΕΚ, Διομήδης, Φίλιππος, Άρης έχουν ένα ματς περισσότερο.

Μέτρια η ΑΕΚ αλλά νικήτρια
Δίχως να προσπαθήσει πολύ, η ΑΕΚ νίκησε 26-24 την ομάδα της Νίκαιας για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Κώστα Τούτση ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 5-1 στο 6’, αλλά το ταιμ άουτ του Τάκη Μελετάκου αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 6-6 (12’) με επιμέρους σκορ 5-1. Ο «δικέφαλος» αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά με 10-7 στο 18’, ενώ στην συνέχεια έφτασε στο +5 (14-9) με τον Βαμβακά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοπορία με 16-12.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μείωσε σε 21-19 (44’), ωστόσο η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με σερί 4-0 έφτασε στο 25-19 (50’), δείχνοντας να «καθαρίζει» το ματς.
Όμως ο μαχητικός Άρης με κορυφαίους τους Μελετάκο (8 γκολ) και Χρηματόπουλο (8 επεμβάσεις) πάλεψε μέχρι το τέλος και το 26-20 (55’) έγινε 26-23 και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και δίλεπτη αποβολή στο 58’.
Ωστόσο ο Αντωνιάδης που είχε πολύ καλή παρουσία (πέρασε στο ματς αντί του Συγγάρη) σταμάτησε από τα 7 μέτρα τον Τούτση και κάπου εκεί η ΑΕΚ «κλείδωσε» την νίκη με τον Άρη να μειώνει στο τελικό 26-24.
Με αυτή την νίκη η «Ένωση» ανέβηκε -έστω και με ένα ματς περισσότερο- στην 1η θέση της βαθμολογίας με 15 πόντους.
Τα πεντάλεπτα 4-1, 6-4, 8-7, 11-8, 13-9, 16-12 (ημχ.), 18-15, 19-17, 23-19, 25-19, 26-20, 26-24
ΑΕΚ (Τούτσης) Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος 5, Χατσίκας 4, Αντωνιάδης, Αντωνιάδης, Πανταζής, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 2, Χόγκας 4, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.
Άρης (Μελετάκος) Κουρής 3, Γρηγοράκης Ν., Μπελεχρής, Τούτσης 3, Γρηγοράκης Ι., Μουλιάτος, Μελετάκος 8, Μαλανδρένιας 1, Μπουλούμπασης, Χρηματόπουλος, Γκουλές 4, Φίλης, Χαρμπής 1, Χαραλάμπους 2, Γραμματικόπουλος 2, Φωτίου.
Δίλεπτα 3-3, Πέναλτι 1/2-1/3

Έχασε την ευκαιρία και το παιχνίδι
Την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Διομήδης Άργους με 22-21 επί του Φιλίππου Βέροιας. Οι «Λύκοι» μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία του ματς, προηγούμενοι 5-9 (18’), 7-12 (22’), 8-14 (26’) και 9-14 στο ημίχρονο. Η διαφορά στο δεύτερο μέρος πήγε και στα 7 γκολ (12-19) 42’. Από εκείνο το σημείο οι Βεροιώτες σταδιακά μείωσαν την διαφορά στα τέσσερα γκολ (15-19) στο 48’, με τον Διομήδη να φτάνει στο 52’ στο 17-21 με τον Γιόσμου. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν 21-21 με σερί 4-0 και τέρμα του Παπαδόπουλου 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Αργυρού με πέναλτι στο 59:50 έβαλε και πάλι μπροστά (21-22) τον Διομήδη και στην τελευταία φάση του ματς ο Φίλιππος κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Δομπρής σε νεκρό χρόνο, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και οι «Λύκοι» έφυγαν με ένα πολύτιμο δίποντο.
Φίλιππος Βέροιας (Σεϊρεκίδης) Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Κύρτσιος, Δομπρής 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 2, Τριανταφυλλίδης Τ., Μπουκοβίνας, Μπαλτατζής, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης, Τριανταφυλλίδης Δ., Βραζάλιτσα 6, Παπαδόπουλος 3, Ζούλφιτς 4.
Διομήδης Άργους (Δημητρούλιας) Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 8, Γιόσμου 4, Μισαηλίδης 3, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 3, Δάσκαλος 2, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος.
Δίλεπτα 3-3 Πέναλτι 1/2-3/3
Κόκκινες 52:15 Διαμάντης, 59:42 Ζούλφιτς, 59:57 Κρεμαστιώτης (δεν κρατήθηκαν δελτία)