Ανίκητη η Γαλλία στο ευρωπαϊκό (videos)

Πλησιάζουμε στην ολοκλήρωση των αγώνων των ομίλων που θα βγάλουν τις τέσσερις ομάδες για τα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος χάντμπολ που διεξάγεται στην Κροατία και η Γαλλία φαίνεται πως δεν έχει αντίπαλο.

Παρέμεινε η μοναδική ομάδα του ευρωπαϊκού που έχει μόνο νίκες μέχρι στιγμής και σήμερα είχε σχετικά εύκολο έργο κόντρα στη Σερβία την οποία νίκησε 39-30 (19-12) ξεκουράζοντας τους βασικούς παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο. Τα πράγματα για τη Σερβία έγιναν ακόμα πιο δύσκολα όταν ένας από τους καλύτερους της αμυντικούς, ο Μιγιάιλο Μάρσενιτς αποβλήθηκε με απεθευεία κόκκινη μόλις στο δεύτερο λεπτό για χτύπημα στον Κεντέν Μαχέ. Ο Σέρβος σούπερ σταρ των Γάλλων, Νίκολα Καραμπάτιτς ήταν αυτός που καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο σκοράροντας τέσσερα γκολ για να δώσει το προβάδισμα στη Γαλλία με πέντε γκολ. Να σημειωθεί ότι παρά τους οκτώ βαθμούς που έχει συγκεντρώσει η Γαλλία, ακόμα δεν έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της στα ημιτελικά.
Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, οι ταλαντούχοι Λευκορώσοι έδωσαν αξιοπρεπή αγώνα παλεύοντας κόντρα στους δυνατούς Σουηδούς που είχαν έναν καταπληκτικό Αντρέας Παλίτσκα. Ο τερματοφύλακας της Σουηδίας ήταν ο παίκτης του αγώνα, έχοντας ποσόστο 50%.
Αύριο διεξάγονται δύο αναμετρήσεις για το δεύτερο όμιλο με τη Σλοβενία να κοντράρεται με την δυνατή Ισπανία και τα Σκόπια να αντιμετωπίζουν την Τσεχία.